V čem je lepší fóliovník než skleník?

Propadli jste zdravému životnímu stylu a zařadili do svého jídelníčku čerstvou zeleninu? V dobách, jako je tato, je důraz na dostatečný přísun vitamínů důležitější než kdy jindy. Většina velkopěstitelů bohužel používá průmyslová hnojiva a syntetické pesticidy, kvůli kterým není úroda ani zdaleka tak kvalitní jako z vlastní zahrady. Stále více Čechů se proto ve svém volném čase věnuje záhonům, aby si pak zaslouženě pochutnali na zelenině v bio kvalitě. Pěstuje se ve sklenících a ve fóliovnících – kterou variantu byste měli zvolit vy a proč?

Pomocí skleníku nebo fóliovníku lze plodinám zajistit lepší prostředí pro růst. Uvnitř konstrukcí se drží teplo a vlhkost, což ve finále zaručuje mnohem větší sklizeň. Ale proč někteří zahrádkáři nedají dopustit na skleník, zatímco jiní pěstují ve fóliovníku?

Fóliovník především chrání

Rozdíl mezi skleníkem a fóliovníkem je vidět na první pohled. Konstrukce mají odlišný materiál pláště. Skleník je tvořen skleněnými tabulemi, fóliovník některou z mnoha druhů fólií. Navzdory podobnému tvaru je praktické využití konstrukcí poněkud odlišné.

Fóliovníky byly původně využívány zejména pro ochranu plodin, až později našly uplatnění jako cenově dostupnější alternativa ke klasickým skleníkům – podobně jako sklo totiž může i fólie uvnitř udržet optimální teplotu a vlhkost.

Kdy se vyplatí pořízení skleníku?

Skleník je dobrou volbou pro zahrádkáře, který neřeší výši investice a vyžaduje perfektní prostředí bez jakýchkoliv kompromisů. Dosažení optimálního mikroklimatu je ve skleníku o něco jednodušší.

Proč pěstovat ve fóliovníku?

Levné fóliovníky se vyznačují jednoduchou montáží – a výrazně nižšími vstupními náklady. Konkrétní vlastnosti pak závisí na zvolené fólii. Kvalitní konstrukce nabízí například český výrobce Konstrukce Schwarz s.r.o., v jehož nabídce najdete jednoduché i dvojité dofukované fólie (o cca 50 % úspornější), obojí s garantovanou životností na 4-5 let (v praxi je životnost až dvojnásobná). Bližší informace ohledně sortimentu, jehož součástí jsou i teplovzdušné kotle, najdete na www.konstrukceschwarz.cz

Z hlediska náročnosti údržby jsou na tom skleník a fóliovník stejně.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.