Vytápění dřevem je cenově výhodné a díky moderním kotlům i komfortní

V posledních letech stoupá zájem o vytápění dřevem. S ohledem na ceny elektřiny a plynu se není čemu divit. Pokud si s myšlenkou na změnu pohráváte i vy, možná máte na jazyku několik zásadních otázek. Odpovědi na ty nejčastější se dozvíte z následujících řádků. Ptali jsme se odborníků z firmy Viessmann, která se dlouhodobě zabývá prodejem špičkové topné techniky.

Je vytápění dřevem pro každého?

Záleží na úhlu pohledu. Moderní kotle Viessmann jsou natolik komfortní, že umožňují vytápění každého rodinného domu. Důležité je suché místo, které je vhodné pro skladování dřeva. Náročnější přestavby (např. komínového systému) obvykle vyžadovány nejsou. Výhodou topných systémů Viesmann je možnost kombinace s topnými systémy na plyn nebo lehký topný olej. Uživatel se může kdykoliv rozhodnout, čím bude topit.

Je lepší kusové dřevo, nebo pelety?

Dokážete-li si kusové dřevo obstarat sami, pak je pro vás ideálním řešením. Nepodceňujte však význam důkladného vysušení – topení dřevem je efektivní jen za předpokladu nízké zbytkové vlhkosti. Zároveň se neobejdete bez akumulačního zásobníku teplé vody, bez kterého by průběžné zásobení teplem nebylo možné.

Co se týče pelet, vyrábí se lisováním z pilin a vyznačují se vysokou výhřevností. K dalším výhodám patří snadná doprava a jednodušší skladování. Velmi pohodlné je vytápění peletami v automatickém kotli. Oproti kusovému dřevu jsou pelety dražší.

Kde získáte dřevěné palivo?

Shánění dřevěného paliva nepředstavuje žádný problém. Na trhu působí množství dodavatelů, kteří nabízí všechny typy dřevních paliv. Kusové dřevo levně prodávají také lesní podniky, pily a firmy zabývající se zpracováním dřeva.

Který kotel na dřevo je ten „správný“?

V nabídce firmy Viesmann nyní najdete tyto kotle na dřevo:

Zplyňovací kotel na kusové dřevo Vitoligno 100-S

Model Vitoligno 100-S je ideální přípravný kotel, který je k mání za mimořádně atraktivní cenu. Umožňuje absolutní nezávislost na plynu a topném oleji a disponuje velkým plnícím prostorem pro kusové dřevo (až do délky 50 cm). K výhodám patří delší přikládací intervaly (každé čtyři hodiny) a bivalentní provoz pro přípravu teplé vody.

Zplyňovací kotel na kusové dřevo Vitoligno 150-S

Kompaktní a cenově atraktivní kotel na dřevo Vitoligno 150-S je vhodným řešením pro monovalentní i bivalentní provoz – zařízení lze využívat v kombinaci s dalším zdrojem tepla (olejový nebo plynový kotel) i samostatně.

Model Vilogino 150-S se snadno a intuitivně ovládá prostřednictvím podsvíceného displeje nebo dálkově aplikací Viesmann v chytrém telefonu. Díky velkému plnícímu prostoru jsou intervaly nakládání a doba hoření až 4,5 hodiny. Spotřeba elektřiny a emise prachu jsou nízké. Kotel spadá do třídy dle ČSN EN 303-5: 5. Proces spalování optimálně reguluje lambda sonda.

Kotel na štípané dřevo Vitoligno 250-S

Model Vitoligno 250-S byl navržen na spalování štípaného dřeva. Velký plnící prostor pojme 185 až 500 litrů a vejdou se do něj polena do délky 100 cm. Spalování je čisté a efektivní (účinnost až 92 %), případné hřebíky nebo šrouby kotli nijak nevadí.

Topný kotel Vitoligno 250-S je vhodný pro bytové domy, menší komerční provozy nebo zemědělské podniky.

Kotel na štípané dřevo Vitoligno 250-F

Model Vitoligno 250-F nabízí automatické plnění peletami a dřevní štěpkou, automatické zapalování zapalovacím ventilátorem, automatické čištění výměníku tepla a automatické odpopelnění spalinové komory. Výkonové spektrum od 35 do 100 kW jej předurčuje pro využití v rodinných domech i komerčních prostorách. Jako palivo je vhodné štípané dřevo, dřevní štěpka, pelety, brikety, kusové i zbytkové dřevo s pilinami.

Peletkový topný kotel Vitoligno 300-C

Model Vitoligno 300-C je jako stvořený pro efektivní vytápění peletkami. K přednostem tohoto kotle patří inovativní technologie spalování, díky které je emise prachových částic velmi nízká. Dále pak komfortní automatické funkce, automatické čištění spalovací komory a možnost kombinace se solárním systémem. Kompaktní kotel se hodí do modernizovaných rodinných a dvougeneračních domů i novostaveb.

Chcete se o topení dřevem a kotlích na dřevo dozvědět více? Informace najdete na www.viessmann.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.