Vybíráme zahradní nábytek: Který materiál je ten „nej“?

Posezení na zahradě nebo venkovní terase je vskutku velmi příjemné. Ale má-li být siesta dokonalá, musí být perfektní také zahradní nábytek. V současné době si můžeme vybrat z celé řady materiálů, které se liší estetickými i funkčními vlastnostmi. Stojíte-li před výběrem nové zahradní sestavy i vy, jistě oceníte pár praktických tipů. Prozradíme vám, proč se vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy a pořídit si zahradní nábytek z přírodních materiálů.

Plast má své výhody, ale je nevkusný

Plastová křesílka a stoleček jsou evergreen, který je ale v posledních letech na ústupu. Podstatnými výhodami jsou zanedbatelná pořizovací cena, nízká váha a s ní spojená mobilita, nenáročná údržba a v neposlední řadě skladnost. Nicméně ač se zdá, že plastový nábytek svými vlastnostmi „válcuje“ přírodní materiály jako je dřevo a teak, má také podstatná negativa. Mezi ty zásadní patří nehezký vzhled, nízký komfort a nízká odolnost vůči UV záření. Rozhodnete-li se pro levnější plastový nábytek, počítejte s tím, že nevydrží déle než několik málo sezon. A necháte-li ho venku v době mrazů, můžete se s ním rovnou rozloučit.

Dřevo je krásné a velmi odolné

Proč si pořídit právě dřevěný zahradní nábytek? Třeba proto, že dřevo ladí s okolím a nijak ho nenarušuje. Vypadá naprosto přirozeně, je příjemné na dotek a je pocitově teplejší než plast. Cena začíná na několika tisících a může se vyšplhat až na několik desítek tisíc, v závislosti na původu a vlastnostech vybrané dřeviny. K nejlevnějším variantám patří smrk a borovice, více si připlatíte za buk, dub nebo borovici ze severských oblastí Evropy.

Díky moderním technologiím a ošetření speciálními prostředky je odolnost dřeva velmi vysoká. Nevadí mu vítr, déšť, ostré sluníčko, mráz, plísně ani hmyz. Budete-li o dřevěný nábytek pravidelně pečovat a udržovat ho, vydrží vám „navěky“. Z dlouhodobého hlediska se investice do kvality rozhodně vyplatí.

Dopřejte si trochu exotiky

Vyberete-li si dřevo, budete se moct rozhodnout mezi klasickými a exotickými dřevinami. Ty totiž často nabízí ještě lepší vlastnosti a větší odolnost. Příkladem budiž populární teakový nábytek, který se vyrábí z tropického dřeva. Teak roste v jihovýchodní Asii a dosahuje výšky až 45 m. Pro tento přírodní materiál je typická extrémní odolnost vůči teplu, mrazu a dalším povětrnostním vlivům. Teakový nábytek můžete bez obav postavit do bezprostřední blízkosti bazénu a nic se mu nestane. Údržba je snadná a stačí, když teak čas od času (alespoň jednou ročně) přetřete nátěrem na bázi oleje.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.