Tříkomorový septik stále není pasé. Jak funguje a kam se hodí?

Pokud vlastníte chatu či chalupu mimo dosah městské kanalizace, může vám vrtat hlavou, jak efektivně vyřešit odvod odpadních vod. A právě v případě objektů, které nejsou využívány celoročně, bývá rozumnou volbou tříkomorový septik. Jak funguje a co ještě byste o něm měli vědět, než si jej pořídíte?

​Co je to tříkomorový septik?

Tříkomorový septik je tříkomorová nádrž na shromažďování a následné čištění odpadních vod z domácnosti nebo jiného objektu. V posledních letech nachází využití především na chatách, chalupách a venkovských nemovitostech, které je nákladné, problematické, případně zcela nemožné napojit na systém městské kanalizace.

Nádrž se obvykle vyrábí z plastu a může mít různé tvary – zpravidla kulatý nebo hranatý. Jednotlivé komory oddělují tzv. separačních přepážky.

​Jak tříkomorový septik funguje?

Princip fungování tříkomorového septiku spočívá v postupném čištění odpadních v rámci oddělených komor. Probíhá ve třech fázích:

  • Biologický rozklad – první komora je vyhrazena pro proces biologického rozkladu. Ten zajišťují mikroorganismy (bakterie společně s enzymy), které přirozeně rozkládají organické látky obsažené v odpadní vodě.
  • Mechanické předčištění – hrubě přečištěná odpadní voda následně proudí do druhé komory, kde se postupně usazují pevné nečistoty (např. písek, kameny i větší částice odpadu). Nečistoty následně klesají na dno nádrže a do další komory odtéká jen tekutá složka odpadní vody.
  • Ve třetí komoře dochází k hromadění již značně přečištěné vody a opět se opakuje biologicky-mechanické čištění.

Než se voda dostane ze septiku do okolního prostředí, protéká dodatečně namontovaným pískovým nebo biologickým filtrem.

A jaké plynou z pořízení tříkomorového septiku výhody? Kromě účinného čištění jde především o to, že je uzpůsoben pro nepravidelný provoz, což je v případě ČOV problém (s výjimkou speciálních zařízení). Spoustu dalších informací nejen o septiku, ale také o dalších oblastech nakládání s odpadními vodami najdete na webu projekční kanceláře ZAKRA.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.