Stavební spoření a jeho hlavní výhody. Jaké jsou poplatky za předčasné ukončení?

Stavební spoření je oblíbeným produktem, který slouží ke zhodnocování peněz a zároveň vám otevírá dveře k zajímavým úvěrům na bydlení. Nabízí jej hned několik finančních institucí, u nichž narazíte na trochu odlišné podmínky z hlediska pravidelných poplatků nebo plateb za předčasné výpovědi.

Nežli se však dostaneme na výpověď stavebního spoření, je vhodné zmínit nejprve přednosti čekající na každého nového klienta a zájemce.

Výhody stavebního spoření

Velké plus vyhlížejte již v úrokové sazbě, prostřednictvím níž dochází ke zhodnocování vkladů. Ta se pohybuje v základu kolem 1,5 % a více, podle toho, jak si nastavíte model stavebního spoření. Pomineme-li jednorázový roční poplatek za vedení, jde v podstatně o příjemné navyšování zůstatkové částky.

Tím nejzásadnějším kladem je ale státní podpora do výše až 2 000 Kč. Její maximální hodnotu získáte z 10 % vkladů, tedy z částky 20 000 Kč za rok. A to jsou finance, které vám jen tak nikdo nedá.

Výše uvedené však nemusí končit pouze potřebou lákavého úročení cílové částky. Stavební spoření je zároveň velkým konkurentem oblíbeného produktu určeného k pořízení vlastního bydlení. Ano, tušíte správně, je to hypotéka.

Stavební spoření totiž nabízí dva typy úvěrů, podle toho, jak vysokou částku máte aktuálně naspořenou.

  • Řádný úvěr ze stavebního spoření.
  • Překlenovací úvěr ze stavebního spoření.

Myslet byste měli na fakt, že všechny tyto výhody jsou platné po ukončení smlouvy, která se uzavírá na dobu šesti let.

Co když chci vybrat peníze dříve?

Jestliže se potřebujete dostat ke vkladům dříve, nežli po šestiletém období, máte možnost předčasné výpovědi. V takovém okamžiku však zbystřete, protože na vás mohou čekat určité nepříjemnosti a sankce.

V první řadě přijdete o státní podporu, takže vám budou vypláceny pouze vaše vklady s úrokovou sazbou. Dále je možné, že konkrétní finanční instituce po vás bude vyžadovat poplatek za předčasné ukončení. Ten se liší společnost od společnosti. Obvykle je to 0,5 % z cílové částky, jindy jsou stanoveny ještě další povinnosti.

Pakliže tedy chcete výhodně stavební spoření, myslete na to, abyste byli schopni naplnit podmínky šestileté smlouvy. V opačném případě můžete spíše prodělat.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.