Očekávalo se mírné stoupání, k překvapení všech však hypotéky zlevnily

Ke konci loňského roku se strhl velký zájem o hypotéky. Důvodem toho byla touha po vlastním nebo investičním bydlení, které bylo pomyslným záchranným lanem v době krize. Svůj podíl na tom však měla i nízká úroková sazba, na kterou banky nabízející hypoteční úvěry lákaly. Díky velkému počtu žádostí se očekávalo, že se letošní rok ponese spíše v duchu mírného stoupání. Opravdu nemluvíme o ničem velkém, kdy by hodnota z dvou procent měla skočit na tři. Ku překvapení všech však došlo k ještě většímu zlevnění.

Ani ten nejlepší realitní makléř nepředpokládal, že se hypotéky stanou ještě levnějšími. Spíše se očekávalo, jak již bylo zmíněno, že budou úrokové sazby růst. V poklesu hypotečních sazeb se tedy pokračuje už desátý měsíc v řadě.

Zlevnění úvěrů nedává smysl

Podle odborníků aktuální překvapivé zlevnění příliš nedává smysl. Přece jenom s vývojem aktuální situace se rizikovost úvěrů spíše zvyšuje, což by mělo logicky vést k vyšším úrokovým sazbám, aby to pro banky bylo stále dostatečně atraktivní.

Podle všeho aktuální zlevnění má být součástí konkurenčního boje bank, který se nyní svádí. Předhánění se ve výhodnosti – to je nyní to hlavní, čím se jednotlivé bankovní instituce zabývají.

Leden byl nejsilnějším v historii

Velký boom na hypotečním trhu se neevidoval jenom ke konci loňského roku, ale pokračoval také i z kraje toho letošního. Podle dosavadních informací můžeme o lednu mluvit jako o nejsilnějším lednu v celé historii. Objem hypoték meziročně vzrost o více jak osm miliard.

Kromě toho se prolomil i lednový rekord v případě online hypoték. Z důvodu panujícího koronaviru se veškeré vyřizování přesunulo právě na internet, jelikož je to nejen pohodlnější, ale v současné době především bezpečnější. I když si odborníci už během loňského podzimu mysleli, že online hypotéky narazily na svůj strop, leden ukázal, že objemy sjednaných online hypoték mohou ještě růst.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.