Revitalizace panelového domu – investice, která se vždy vyplatí

V minulosti jsme se věnovali především obyvatelům rodinných domů a trochu pozapomněli na ty, kteří mají své domovy v panelových domech. Rozhodli jsme se vše napravit a zaměřili se na objekty, které jsou doposud v původním stavu. A zatímco pro moderní bytové domy je komplexní zateplení standardem, u paneláků, které se stavěly v minulých dekádách, se na energetickou úspornost dvakrát nehledělo. Zvažujete-li v dohledné době revitalizaci i vy a vaši sousedé, utvrdíme vás v tom, že jde o správný krok. Zateplení představuje investici, která se velmi rychle vrátí ve formě úspory energie a zároveň zvýší životní úroveň všech obyvatel.

Panelové domy se svého času stavěly formou ukládání panelů spojených ocelovými táhly vkládaných do předvrtaných otvorů. K utěsnění spár se využívaly izolační provazce a plastické tmely s nevalnou životností. Stačilo nedodržet technické postupy (k čemuž bohužel docházelo velmi často) a tmel za krátkou dobu ztratil pružnost a ztuhl. K jeho rozrušení samozřejmě napomáhá také pohyb panelů a do objektů postupem času začne zatékat.

Zatepleny panelovy dum

Pouhá výměna oken nebo otopného problémy nezažehná

U objektů, které nedisponují adekvátním zateplením, je poměrně zbytečné investovat do výměny oken, dveří či otopných systémů. Úspora není ani zdaleka tak efektivní jako v případě kvalitně zatepleného panelového domu. V případě zateplení panelového domu můžete počítat se zlepšením tepelné pohody v bytových jednotkách, snížením teplotní dilatace konstrukce, snížením přehřívání objektu v průběhu letních měsíců, ale také eliminací kondenzace páry, která je příčinou vzniku plísní. A neměli bychom zapomenout ani na nový zevnějšek – v moderně vyhlížejícím kabátku panelový dům vypadá mnohem lépe než v klasickém šedém hávu.

Co všechno se zateplením získáte?

A jak je to se zmíněnou úsporou energií? V průběhu minulé dekády cena energií průběžně rostla – u elektřina v průměru o 8 % ročně a zemní plyn dokonce o 11 % ročně. Bude-li trend pokračovat i nadále, měli by o zateplení panelových domů uvažovat všichni.

Investice do zateplení přinese reálnou úsporu nákladů za vytápění o 30 – 50 % a zároveň výrazně zvýší tržní hodnoty bytu. Životnost objektu se prodlouží a zvýší set také kvalita bydlení. V zateplených panelových domech panuje lepší mikroklima a obyvatele netrápí hluk z bezprostředního okolí. Revitalizovaný dům neškodí životnímu prostředí (snižují se nároky na emise CO2) a je všeobecně vnímán jako „nová adresa“.

Zatepleny panelovy dum 2

Když revitalizovat, tak na jeden zátah

Má-li být revitalizace panelového domu opravdu efektivní, mělo by se k ní přistupovat komplexně. Na špatný stav objektů má vliv celá řada faktorů, které nebylo možné v době výstavby technicky eliminovat. Je třeba si uvědomit, že všechny zásahy do konstrukce budovy spolu vzájemně souvisí a má-li být revitalizace dlouhodobě účinná a to alespoň po dobu 30ti let, je výhodnější práce provést koordinovaně. Ve srovnání s postupným prováděním jednotlivých kroků lze v rámci komplexní renovace uspořit i více než 10 % nákladů.

Rádi bychom poděkovali firmě EKISYS s.r.o., která nám poskytla spoustu zajímavých informací. Společnost se již od roku 1999 zabývá realizací stavebních izolací, zateplováním fasád, ale také komplexní revitalizací nejen panelových a bytových domů. Působí v Jindřichově Hradci, Českých Budějovicích a v celém Jihočeském kraji a můžete se na ni kdykoliv s důvěrou obrátit. Více na www.ekisys.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.