Pronajímáte svůj byt turistům? Přečtěte si, jaké podmínky musíte dodržovat

Provozováním krátkodobého pronájmu si v Čechách vydělává čím dál více lidí. Jedná se o zajímavou možnost pravidelného přivýdělku a byty v turisticky zajímavých lokalitách je škoda tímto způsobem nezpeněžit. Na poskytování tohoto druhu ubytování je ale podle zákona pohlíženo jako na živnost, a platí pro něj určité podmínky. Jaké to jsou?

Ubytování v soukromí a jeho definice

Ubytováním v soukromí rozumíme přechodné krátkodobé turistické ubytování v minimálně jednom a maximálně ve čtyřech ubytovacích jednotkách v rodinném domě, bytovém domě nebo ve stavbě pro rodinnou rekreaci. To mj. znamená i to, že takové zařízení musí být řádně zkolaudováno jako jedno z výše uvedeného výčtu. Daný objekt musí být v majetku provozovatele, a pokud chce krátkodobé ubytování provozovat nájemce, musí k tomu mít souhlas vlastníka. Díky tomu je mj. možné přenechat provoz ubytování v soukromí realitním společnostem.

Živnostenské oprávnění

Provozovatel krátkodobého pronájmu musí mít oprávnění k živnosti v oblasti ubytovacích služeb. Tato živnost je živnost volná, a není třeba dokládat žádné vzdělání nebo oprávnění. Se založením živnosti se ovšem pojí jistá administrativa nebo pravidelné odvádění poplatků či daní (pouze, pokud příjmy přesáhnou stanovenou hranici).

Evidence cizinců

Vaší povinností je také pravidelné hlášení o pobytu cizinců na území ČR. V praxi to znamená, že do tří dnů od ubytování daného cizince musíte písemně nebo elektronickou cestou oznámit údaje o pobytu a o konkrétní osobě cizinecké policii. Od ubytované osoby byste tak vždy měli vyžadovat cestovní doklad a vyplněný a podepsaný přihlašovací tiskopis.

Plánované regulace

Již na letošní letní sezonu se plánují zavést další regulace, které vyplývají z jednání Evropské komise. Novela bude pravděpodobně vymezovat charakter krátkodobého ubytování a stanoví pravidla pro jeho poskytování. Ve hře je několik scénářů. Cílem je vnést větší transparentnost do celé sféry soukromého ubytování.

Každý provozovatel například bude mít své unikátní registrační číslo, díky kterému bude možné provádět namátkovou kontrolu dodržování předepsaných pravidel. Pokud by se zjistily nějaké nesrovnalosti, úřad by měl mít možnost pozastavit platnost registrace. Dále se navrhuje na pravidelné bázi sdílet data ohledně vytíženosti ubytování. Přísněji se však bude pohlížet i na dodržování nočního klidu nebo na pořádek ve společných prostorách. Na majitele těchto bytů se tak valí další dávka povinností a provozování krátkodobého pronájmu zabere ještě více času. Znovu se nabízí otázka, zda se nevyplatí správu soukromého ubytování svěřit společnosti, která se tím zabývá. V případě správy u společnosti Bohemian Estates na sebe veškeré administrativní i další povinnosti bere společnost, která zde vystupuje jako provozovatel. Majiteli dále plynou zisky z ubytování, ponížené o předem dohodnutou provizi.

Na přesné znění novely zákona si budeme ještě chvíli muset počkat, už teď je ale dobré se připravit, ať máte následující letní sezonu v klidu a bez problémů.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.