Dodavatelé energií zlevňují, nyní je vhodná doba na přechod za lepšími podmínkami

a high-voltage electricity pylons against blue sky and sun rays

Zatímco loňský rok se odběratelé zuby nehty drželi svých dodavatelů a nechtěli přijít o podmínky, jaké měli, byť nemusely být vůbec výhodné, letos nastává doba přechodu. Čeští dodavatelé energií reagují na pokles cen na burze, zlevňují ceny a vedou tvrdý konkurenční boj. Vyplatí se vám změnit dodavatele a jak na to?

Ceny pod vládním stropem

Ceny energií jsou již od listopadu loňského roku zastropované vládou a mají platit celý letošní rok. Vláda si navíc nechala pootevřená zadní vrátka a nastavený strop může prodloužit i na další období. V tuto chvíli ale není potřeba žádných dalších zásahů. Ceny na burze totiž zlevňují a dodavatelé na situaci reagují.

Zásoby dodavatelů

Masivní zdražení energií, kterého jsme v loňském roce byli svědkem, ve velké míře způsobily to, že dodavatelé měli svázané ruce a nekupovali energie na burze do bůhvíjakých zásob. Díky tomu teď mohou zlevňovat a většina českých dodavatelů s cenami zamířila pod vládní strop.

Do svého portfolia také dodavatelé energií zařazují nové tarify. Zákazníci mohou fixovat ceníky na kratší dobu nebo volit flexibilní ceníky, jako tomu je například u dodavatele LAMA energy. Fixovat na kratší dobu zároveň doporučují energetičtí odborníci, a to hlavně s ohledem na nejistý budoucí vývoj.

Změna dodavatele

Končí-li vám tak letos stávající fixace, možná je vhodná doba na změnu dodavatele. Toho můžete změnit zdarma a bez sankcí, ovšem jen v případě, že máte sjednanou smlouvu na dobu neurčitou nebo vám letos vyprší smlouva na dobu určitou. Máte-li uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, výpovědní lhůta trvá tři měsíce. Máte-li uzavřenou smlouvu na dobu určitou, ověřte si, zda máte v pdmínkách smlouvy určenou automatickou prolongaci. Pokud ano, musíte dodavateli dát vědět nejpozději 20 dnů před koncem sjednaného období, že s obnovením nesouhlasíte.

Dodavatele většinou musíte vyrozumět písemně, většina z nich to také umožňuje elektronicky. A pokud jste již našli dodavatele, ke kterému byste chtěli přejít, zeptejte se na možnost administrativní podpory. Pomoc s přechodem včetně výpovědi u stávajícího dodavatele je standardně součástí poskytovaných služeb českých dodavatelů.

Samotná změna je poté nenáročná a netrvá dlouho. Nejtěžší součástí celého procesu je tak najít vhodného dodavatele. Vybírejte nejen podle cen, ale právě i podle možnosti fixace a samozřejmě podle reputace. Chtít byste měli silného hráče na trhu, který nabízí komplexní řešení a má alternativní zdroje energií pro případy, kdy by se opakovala situace z loňského roku. LAMA energy si například těží plyn na jižní Moravě, a díky tomu je odolnější vůči výkyvům cen na burze. Ptejte se i po zákaznické podpoře a zákaznickém portálu, který by v dnešní době měl být samozřejmostí. Díky němu budete mít ke svým výdajům přístup 24/7 a budete si například moci změnit zálohy či provést jiné administrativní úkony.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.