Proč si pořídit tepelné čerpadlo? Investice se rychle vrátí a pak už jen šetříte za topení i ohřev vody

Snižování energetické spotřeby je téma, které nás provázelo celou minulou dekádu. A bude nás provázet i v dalších letech – důraz na efektivní řešení stoupá a domů využívajících moderní technologie poměrně rychle přibývá. Pokud vás čeká radostná událost v podobě výstavby nového rodinného domu, případně se chystáte na rekonstrukci starší stavby a hledáte způsob, jak výrazně ušetřit za elektřinu, zaměřte se na nabídku tepelných čerpadel. Nabídka je široká, nicméně základní typy jsou pouze tři.

Tepelná čerpadla pro rodinné domy se využívají při vytápění a ohřevu vody. Technologie je dostupná ve třech variantách – v provedení vzduch-voda, voda-voda a země voda. Oproti konvenčnímu způsobu vytápění, tedy elektřinou či tuhými palivy, je provoz tepelného čerpadla výrazně levnější. Ročně díky němu ušetříte i desítky tisíc korun.

Na jakém principu tepelné čerpadlo funguje?

Jistě tušíte, jakým způsobem pracuje chladnička. Odebírá teplo z vnitřního prostoru a odvádí ho ven. Tepelné čerpadlo pracuje na opačném principu – tepelnou energii získává z okolního prostředí a mění ji na teplo, které následně využíváme k ohřevu vody a vytápění. Efektivita dosahuje až cca 75 %, což v praxi znamená, že domácnosti vybavené tepelným čerpadlem šetří až ¾ z celkových nákladů za energie. K provozu sice čerpadlo potřebuje elektřinu, ale jde o poměrně zanedbatelné množství.

S ohledem na to, jaký typ tepelného čerpadla zvolíte, bude zařízení využívat energii ze vzduchu, země nebo podzemní vody. S výběrem vhodné technologie vám pomůže dodavatel, který zohlední specifika objektu a okolního prostředí.

Špičková tepelná čerpadla „made in CZ“

Dobrou volbou je český výrobce MasterTherm, který má s výrobou tepelných čerpadel zkušenosti již od roku 1994. Vyrábí tepelná čerpadla pro průmysl i rodinné domy a každoročně se účastní světových výstav. Podrobnosti včetně informací ohledně dotací v rámci státního programu Nová zelená úsporám najdete na mastertherm.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.