Proč si pořídit záložní zdroj? V běžné domácnosti má spoustu využití

Svou závislost na elektrické energii si většinou uvědomíme až v momentě, kdy dojde k dočasnému výpadku. Máme-li možnost se na takovou situaci v předstihu připravit, nic se neděje. Nicméně v případě neohlášené odstávky mohou nastat nepříjemné komplikace. Některá zařízení se bez přísunu elektřiny neobejdou… a přitom by stačilo mít v pohotovosti záložní zdroj!

Co je to záložní zdroj (UPS)?

Záložní zdroj neboli UPS (angl. Uninterruptible Power Supply/Source) je zařízení, které spotřebičům zajistí souvislou dodávku elektřiny v případě neočekávaného výpadku. Většinou se umisťuje mezi primární zdroj elektrické energie a vstup napájení daného zařízení. Po dobu, kdy je dodávka elektřiny z primárního zdroje v pořádku, je baterie udržována v nabitém stavu. Jakmile dojde k přerušení dodávky, UPS zajistí napájení až do obnovení napětí (resp. do doby, než se vybije).

V praxi udrží záložní zdroj zařízení v chodu několik minut až hodin, v závislosti na aktuální kapacitě, míře zatížení a dalších parametrech.

Pro která zařízení se vyplatí mít záložní zdroj?

V podstatě pro všechny zařízení, u kterých požadujete nepřetržitý chod. V praxi se může jednat o záložní zdroje pro kotle, které vám přijdou vhod v době třeskutých mrazů. Aneb téměř každý zažil situaci, kdy se rtuť na venkovním teploměru pohybovala velmi nízko a kotel přestal z důvodu výpadku elektřiny fungovat.

Za zmínku stojí také záložní zdroje pro čerpadla, která zajišťují topení a chlazení. V neposlední řadě oceníte UPS také v momentě, kdy vám vypnou proud u rozpracované práce na počítači. Pořizovací cena záložních zdrojů je přijatelná, připojení ke spotřebičům jednoduché a obsluha nenáročná (prakticky žádná). Tak proč si je nepořídit?

S výběrem vhodného UPS vám poradí odborník

Pokud si nejste jistí, který model disponuje optimálními parametry pro vaše specifické využití, nebojte se zeptat odborníků.

Foto: janmelichar.cz

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *