Pro kutily: Jak vybrat svářečku?

Pustili jste se do zařizování dílny a čeká vás nákup nezbytného vybavení? Pokud jste došli k závěru, že se neobejdete bez svářečky, ale na druhou stranu nemáte žádné předchozí zkušenosti, a tak nevíte, na co se při výběru zaměřit, nepřestávejte číst. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, na základě kterého dokážete rozpoznat, jaký typ zařízení potřebujete. Nepřestávejte číst a dozvíte se, která svářečka je vhodná právě pro vás.

Hobby, nebo profi svářečka?

Stejně jako v případě jakéhokoliv jiného vybavení, i svářečky lze rozdělit do dvou základních kategorií, a to na základě způsobu využití. Chystáte-li se svařováním zabývat na profesionální úrovni, neměli byste na zařízení zbytečně šetřit. Vzhledem k tomu, že bude často v provozu, se vyplatí investovat do kvalitního modelu. V opačném případě si zřejmě vystačíte s „hobby“ svářečkou.

V praxi se svářečky dělí to několika kategorií dle způsobu svařování, a to na MMA, MIG-MAG a TIG svářečky.

Svářečka CO2 - svartop.cz

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Svářečky MMA – zařízení s tímto označením fungují na bázi elektrického oblouku, který vytváří obalované elektrody. Jako zdroj se používá stejnosměrné (inventor) i střídavé (trafosvářečka) napětí.

Svářečky MIG-MAG – jinak také svářečka CO2 je postavena na principu tavení obloukem přidáváním materiálu do místa svaru. Tavnou lázeň chrání inertní plyn. Využití nachází např. v autodílnách či při svařování tenčích plechů.

Svářečky TIG – svařování probíhá za vysoké teploty vznikající mezi diodou z wolframu a svařovaným prvkem.

Tak po jaké svářečce sáhnout?

Naprostá většina kutilů volí trafosvářečku, která je cenově dostupnější a dlouho vydrží. Za nevýhodu lze považovat vyšší hmotnost.

Preciznějších svarů lze dosáhnout pomocí lehčí inventorové svářečky. Počítejte však s vyšší cenou a nižší odolností vůči nečistotám.

Pokud si stále nevíte rady, poohlédněte se po svářečce na svartop.cz a nechte si poradit od kvalifikovaného prodejce. Doporučí vám konkrétní typ na základě vašich požadavků.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.