Pojištění bydlení se vyplatí. Ale musíte si správně vybrat
Podle policejních statistik sice za posledních pět let počet vloupání klesl o více než polovinu (z více než 11 tisíc na méně než 5 tisíc), ale výše lupu naopak roste. Policistům se přitom podaří objasnit pouze 23 % případů a poškození přesto nemusí dostat cennosti zpátky. Pojištění bydlení je proto „must have“ pro každého, kdo se nechce vrátit do vybíleného bytu či domu. A samozřejmě se najdou i mnohé další důvody, proč ročně zaplatit poměrně nízkou částku za komplexní pojistnou ochranu.
Když vaše bydlení nenavštíví zloděj, může ho zachvátit požár nebo třeba velká voda. Seznam pojistných nebezpečí je dlouhý a jednou za čas se nějaká nepříjemnost přihodí téměř v každé domácnosti. Odborníci se proto shodují na tom, že pojištění bydlení patří k nejdůležitějším pojistným produktům – a platí to také doplňkových pojištěních, jako je pojištění odpovědnosti za škodu.
Domácnost není nemovitost
Majitelé nemovitostí by neměli zapomínat na to, že pojištění domácnosti nezahrnuje pojistnou ochranu stavby a jejích pevných součástí. Týká se pouze vybavení a cenností. Pojištění nemovitosti pak chrání také bazén, skleník, sochy či rostliny. V praxi samozřejmě záleží na znění smluvních podmínek, které by si měl každý zájemce o pojištění bydlení důkladně přečíst a seznámit se s výlukami.
Pojistná událost v luxusně zařízení domácnosti vyjde majitele draho. Pojistné přitom stojí „pakatel“…
Pozor na podpojištění
Jedním z parametrů, které mají vliv na výši pojistného, je celková hodnota majetku. Mnozí lidé ji proto záměrně uvádí nižší, než jaká ve skutečnosti je. V případě pojistné události pak dochází k tzv. podpojištění a pojišťovna pojištěnci vyplatí pouze poměrnou část pojistného plnění.
Podpojištění se lze vyhnout jedině aktualizací smlouvy bezprostředně po navýšení hodnoty majetku. Anebo sjednáním produktu Bezpečný domov Plus od ERGO pojišťovny, který je nastaven tak, aby k podpojištění nemohlo dojít (výši pojistného určuje velikost obytné plochy).