Osvětlení garáže a dílny: skvělou volbou jsou zářivková svítidla, ale jde to i jinak

Garáž je lehce problematická na osvětlení – tedy alespoň na osvětlení přirozeným světlem. Ne vždy má okna, spíše naopak. Proto je nutné dbát mnohem více na umělé osvětlení, které ale může denní světlo zcela nahradit. Navíc často garáž neslouží pouze pro parkování auta, ale je zároveň dílnou, kde se bez kvalitního osvětlení neobejdete. Důležité je vždy zvolit správné osvětlení, proto vám ukážeme, jak na to.

Světlo do garáže volte odolné

Garáž je místem, kde je zvýšená prašnost a znečištění, podle toho byste zároveň měli zvolit osvětlení do garáže. Ideální je proto takové osvětlení, které je odolné proti pronikání prachu a dalších malých částic znečištění. Vhodné je tak zvolit osvětlení se stupněm krytí alespoň IP 4x (chráněno před vniknutím těles o průměru 1mm a větších) nebo IP 5x, které je vhodnější a můžeme ho doporučit – takové osvětlení je chráněno před proniknutím prachu. Díky tomu je vhodné do garáže, ale také dílny.

Nejčastěji se do garáže instalují zářivková svítidla

Oblíbené jsou do garáže nebo dílny klasická zářivková svítidla. Je to pochopitelné, protože jsou poměrně levná a přitom kvalitní a dlouho vydrží – zejména LED zářivková svítidla. Moderní zářivková svítidla zvládnou více než 80 000 spínacích cyklů a jejich životnost je až 50 000 hodin svícení. Přitom průměrná poruchovost takového osvětlení je přibližně 1,4 %. Celkově tak zářivková svítidla nabízí skvělé vlastnosti.

Věděli jste, že energetická účinnost LED zářivkových svítidel je asi o 20–30 % vyšší než u klasických zářivek a žárovek?

Existují alternativy světla do garáže nebo dílny?

Dlouhodobě se ukazuje, že zářivková svítidla jsou ideální volbou pro osvětlení pracovních ploch, garáží, dílen, skladů nebo třeba výrobních hal. Zkrátka v tomto případě nabízí nejlepší poměr mezi cenou a výkonem. Na druhou stranu ale mohou mít i nevýhodu – nejde je použít například v obráběcích dílnách, protože zářivky problikávají, i když to není okem viditelné. Vzniká pak stroboskopický jev a rotující předměty se mohou zdát jako stojící – to je velmi nebezpečné. Například z takového a dalších důvodů není možné zářivky použít.

Průmyslová LED osvětlení

Ve větších provozech jsou lepší volbou průmyslová osvětlení. Většinou už jsou přizpůsobena do větší zátěže než klasická zářivková svítidla. Průmyslové LED osvětlení je vhodné do různých výroben a velkých skladů. Venkovní průmyslové LED osvětlení zase může bez problému velmi silně osvětlovat celý areál. Vyrábí se například LED osvětlení o výkonu 1000 W a více – takové se používá například na osvětlení hřišť a sportovišť.

LED pracovní světla

Pracovní LED světla jsou především LED reflektory, které se s oblibou využívají například na stavbě, při rekonstrukcích a v podobných menších prostorech. Bezesporu jsou LED pracovní světla vhodná do dílny, takže pokud využíváte garáž jako dílnu, můžeme je doporučit. Takové osvětlení je opravdu výkonné, proto vám nejspíš bude stačit například běžné osvětlení a navíc jeden přenosný LED reflektor.

LED pásky jako zajímavá designová alternativa

Během poslední doby se ukazuje, že LED pásky jsou stále více oblíbené. Běžně se používají například na osvětlení kuchyní, schodišť nebo třeba chodníků. Ovšem využití LED pásek je široké. Můžete tak LED pásky použít jako zajímavou alternativu osvětlení garáže – rozhodně ale ne v případě, že garáž používáte i jako dílnu. Jestliže v garáži pouze parkujete auto, pak mohou být LED pásky zajímavou designovou alternativou. Navíc je to jedno z mála osvětlení, u kterého můžete být skutečně kreativní.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.