Jak snížit účty za plyn?

a hundred dollar bill on a gas burner with a burning fire on a black background, the front and back background is blurred with a bokeh effect

Vysoké ceny energií jsou velkým tématem již několik měsíců a většina lidí se obává nadcházející topné sezony. Účty za energie by sice měl snížit nedávno odsouhlasený úsporný tarif, na který automaticky dosáhnou všichni odběratelé energií, i tak ale přichází na řadu otázka, jak lze na energiích ušetřit. Úsporný tarif totiž poníží jen část průměrné spotřeby, a tak by se odběratelé měli snažit svou spotřebu co nejvíce snažit. V následujících řádcích se budeme věnovat zejména plynu. Víte, jak účty za něj srazit dolů?

Kotel je základ

Pokud máte v domácnosti starý kotel, který sice funguje a topí, možná zbytečně platíce až o tisíce korun ročně více. Staré kotle totiž neodpovídají požadavkům na šetření energií a mohou vás v důsledku připravit o spoustu peněz. Nový kotel je sice poměrně drahou záležitostí, na jeho pořízení ale můžete částečně čerpat dotace. Nejprve si zjistěte tepelné ztráty všech vytápěných místností a podle toho následně určíte potřebný výkon kotle. Mezi ty nejúčinnější se řadí plynové kondenzační kotle. Není-li kotel zralý na výměnu, dbejte alespoň na jeho pravidelnou údržbu a revize. Zanesený kotel totiž spotřebuje daleko více energie.

Nevypínejte topení

Mnoho lidí při delších cestách z domova zcela vypíná topení v domnění, že něco málo ušetří.  To ovšem není tak docela pravda. Plyn nedokáže v místnosti udržet teplo dlouhou dobu po tom, co je topení vypnuté, a dochází k rychlému ochlazení místností a zdí. Když poté chcete v domě či bytě znovu zatopit, spotřebujete tím daleko více energie, než když kotel necháte po dobu vaší nepřítomnosti vytápět na udržovací teplotu. Ta je kolem 18 °C.

Větrejte správně

V podzimních a zimních měsících si dávejte pozor na správné větrání. Nenechávejte okna otevřená moc dlouho a už vůbec ne na větračku po celou dobu vaší nepřítomnosti. Místo toho větrejte krátce a intenzivně. Tím vyměníte vzduch v místnosti a zároveň nedojde k drastickému snížení teploty. Větrání je zároveň důležité i pro správnou vlhkost v bytě. Příliš suchý vzduch totiž zvyšuje náklady na vytápění.

Zateplení a nová okna

Nedochází u vás doma k moc velkým tepelným ztrátám? Pokud teplo uniká špatně utěsněnými okny nebo nemáte dostatečně zateplený dům či střechu, můžete vymýšlet všechny možné způsoby, jak na plynu ušetřit, a stejně nic kloudného nevymyslíte. Nová okna a zateplení jsou sice vysoké investice, v následujících letech se vám však několikanásobně vrátí.

U jiného dodavatele možná zaplatíte méně

Před topnou sezonu byste měli zvážit i změnu dodavatele energií. Přestože ceny plošně rostou, někteří dodavatelé mají před konkurencí výhodu například ve vlastní těžbě. Díky tomu dovedou držet cenu plynu níže než ostatní. Příkladem je třeba český dodavatel energií LAMA energy. Před změnou dodavatele si však zjistěte, jak je na tom vaše smlouva a zda opravdu můžete bez sankcí dodavatele změnit. S veškerou administrativou by vám poté měl být schopen pomoci nový dodavatel.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.