Nákupem dražší (a kvalitnější) matrace ušetříte

Trápí vás bolesti zad a hlavy? Cítíte se, jako byste byly vzhůru celou noc i přesto, že spíte dostatečně dlouho? Příčinu hledejte ve své matraci. Není tak důležité jak dlouho, ale spíše na čem spíme. A vzhledem k tomu, že většina z nás prospí třetinu života, se vyplatí investovat do kvalitní matrace. Aneb jistě znáte moudro, dle kterého nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.

V současné době je na trhu spousta společností, které vyrábějí a prodávají nejrůznější druhy matrací. Nabídka čítá pěnové, polyuretanové, paměťové, taštičkové či latexové matrace. Ale jak poznáme, který model je ten „nej“? A nejde jen o obrovský výběr materiálů, ale také reklamní masáž velkoobchodních řetězců, které nabízí matrace za neodolatelné ceny.

Je třeba si uvědomit, že matrace, jejíž cena je oproti produktům ve specializovaném obchodě i několikanásobně nižší, pravděpodobně nebude ani zdaleka tak kvalitní. Nejenže vám neposkytne požadovaný komfort, ale navíc se mnohem rychleji opotřebuje. Ve finále za levné matrace utratíte mnohem větší částku, protože je budete často měnit.

Předtím, než se rozhodnete „ušetřit“ si proto dobře spočítejte, jestli vás jednorázová investice do opravdu kvalitní matrace nevyjde levněji. Dalším argumentem je zmíněné pohodlí – spánek výrazně ovlivňuje celkovou kvalitu života. Pocit, když se probudíte svěží a odpočatí, je takříkajíc k nezaplacení. Něco takového vám ale nejlevnější matrace nenabídnou…

Jak poznat kvalitní matraci?

Kvalitu matrace ovlivňuje spousta faktorů, mezi které patří např.:

Delší záruka – výrobci, kteří si stojí za kvalitou, nabízí delší záruku. V takovém případě si ale zkontrolujte, na co se záruka vztahuje. Je rozdíl mezi zárukou na běžné opotřebení a zárukou na výrobní vady. Např. u pěnové matrace je desetiletá záruka zbytečná, protože se životnost pěny pohybuje mezi 5 – 7 roky.

Potah matrace – kvalitní matrace mají pevný a hustý potah, který je odolný vůči přetrhnutí a oděru. Měl by být lehce snímatelný, aby šel kdykoliv bez problémů vyprat.

Nezávislé certifikace – spousta výrobců se chlubí nejrůznějšími certifikáty. Zjistěte si, zda pochází od nezávislých a renomovaných institucí. Nejde jen o reklamní tahák? Např. tento model taštičkové matrace je držitelem několika ocenění byl nominován na cenu veletrhu Nábytok a bývanie v Nitre 2013.

Co se týče certifikací, neméně důležité jsou ty, které dokládají původ materiálů. Mnoho výrobců používá k výrobě nekvalitní komponenty a materiály, které mohou být dokonce zdraví škodlivé. O to, co jíte, se zajímáte – a podobně byste se měli zajímat i o to, na čem spíte.

Oboustranně použitelné – není-li matrace použitelná z obou stran, počítejte s nižší životností. Např. u pružinových matrací je oboustranná použitelnost velmi důležitá.

Jak poznáte, že nakupujete u specialisty?

Opravdový odborník vám nebude tvrdit, že ten či onen typ matrace je lepší než ostatní a nabídne vám široký výběr – od klasické pěnové matrace až po populární taštičkovou matraci. Všechny materiály mají své pro a proti a každému sedne něco jiného.

Tip: Přečtěte si o výhodách taštičkové matrace, které většina uživatelů velmi chválí. Taštičkové matrace s výrazným ortopedickým efektem doporučují i odborníci.

Dobrý prodejce vás nebude nutit do nákupu nejdražšího modelu jen proto, aby inkasoval nejvyšší provizi. Zároveň by vám měl odpovědět na jakékoliv otázky, předložit certifikáty kvality a prozradit vám vše o původu materiálů, ze kterých je matrace vyrobena.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.