Mobilní domek jako plnohodnotná dřevostavba? Budete se divit, ale ano!

Mobilní domek není pouhá alternativa klasického bydlení v rodinném domě. Kombinace moderních stavebních materiálů a technologií z něj udělaly plnohodnotného konkurenta, kterému dá spousta lidí přednost. Žene je k tomu více než přijatelná cena a další praktické výhody. Proč českého zákazníka však není tak úplně výhodný dovoz ze zahraničí, jako spíše mobilheim české výroby.

Proč je nový mobilní dům lepší než použitý z ciziny?

Na dovoz mobilheimů ze zemí, ve kterých má daný typ bydlení dlouholetou tradici, se u nás specializuje hned několik firem. Na první pohled jsou starší mobilní domky rozumnou volbou – jejich cena je více než dostupná a většinou vypadají velmi útulně. V čem může být zakopaný pes?

Na první problém narazíte na úřadech. Získat povolení pro bydlení v dovezených mobilních domech je prakticky nemožné, protože nevyhovují českým normám. S výškou stropu kolem 200 cm a v neposlední řadě absencí normalizovaných rozvodů elektřiny a vody neodpovídají zákonným požadavkům.

Většina z dovezených domů, a to především ty z Velké Británie, není uzpůsobena pro celoroční bydlení. Vytápění je extrémně drahé a náklady nedávají ekonomický smysl.

A konečně nekompatibilita součástek navržených pro metrický systém. Případné opravy jsou kvůli odlišný závitům, šroubům, objímkám a dalším komponentům problematické. Samozřejmě se dají objednat z ciziny, ale pak se opět dostáváme na částky, které jsou pro úsporně smýšlejícího člověka nereálné.

České mobilní domy jsou jako dřevostavby

Dobrá zpráva je, že se mobilheimy vyrábí i u nás. V podstatě jde o plnohodnotné dřevostavby s prvky mobility. Jejich pořizovací cena bývá oproti starším dovezeným mobilním domkům vyšší, ale z dlouhodobého hlediska (a především s přihlédnutím k provozním nákladům) jsou levnější, vyhovují legislativě a za určitých okolností je lze financovat hypotékou (stavební úřad musí mobilheim deklarovat jako dům).

Jak české mobilní domky a dřevostavby vypadají v praxi, se můžete podívat na webu mobilnidomky.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.