Která okna si vybrat do svého nového domu či bytu?

Každoročně stojí spousta z nás před rozhodnutím, pro která z oken se rozhodnout. Možná vám na mysl jako první přijdou ta plastová nebo dřevěná, kterým se říká i eurookna, ale na výběr máme hliníková či dřevo-hliníková. Zde je pár základních informací, které vám pomohou se rozhodnout.

Plastová okna a jejich příznivá cena

Protože jsou plastová okna ta, jež mají nejlepší poměr ceny a jednotlivých parametrů, patří stále k nejprodávanější. I při volbě plastových oken bychom ale měli dobře vybrat kvalitní model a nepřihlížet jen k ceně. Velmi dobře se udržují a můžete si zvolit jak nejlevnější variantu, což jsou bílá plastová okna, tak v imitaci dřeva nebo jiných barev. Barevné varianty jsou potaženy fólií.

Ekologická a krásná dřevěná okna

Dřevěná okna nebo také dřevěná eurookna, jak se jim říká, patří k luxusním a ekologickým typům oken. Dříve je měl každý dům, dnes tomu tak není. V porovnání s plastovými okny za ně zaplatíme asi o třetinu víc. O dřevo se také musíme patřičně starat, a to už při samotné výrobě. To, jak výrobce okna ošetří a zda použije kvalitní materiály k ošetření, je stěžejní pro jejich trvanlivost.

Tato okna mají kromě ceny a údržby samá pozitiva. Investujete do obnovitelného materiálu s příjemným vzhledem, který má přirozeně tepelně-izolační vlastnosti. Pokud máte rádi dřevo, jsou dřevěná okna skvělou volbou.

Stále oblíbenější hliníková okna

Právě nyní se řadí hliníková okna k nejmodernějším typům právě kvůli materiálu ale i jednoduchou linií a minimalistickou architekturou. Jde o vzhledově velmi elegantní okna, která jsou ale přitom velmi pevná, odolná s velmi nízkými požadavky na údržbu. Z hliníku se pro jeho pevnost zhotovují i velkoplošné prosklené plochy u administrativních budov, vchodové dveře, francouzská okna nebo třeba konstrukce pergol, zastřešení teras, altánků ale také stání pro auta.

Posledním trendem jsou dřevo-hliníková okna, v nichž jsou zkombinovány ty nejlepší vlastnosti hliníkových a dřevěných oken. Mají moderní vzhled a výborné parametry. Z venkovní strany rámu se používá hliník, čímž okno působí moderně, má čisté linie, zaručuje jeho odolnost vůči všem povětrnostním vlivům a mechanickému poškození. Zároveň znamená minimum nároků na údržbu a dlouhou životnost okna. Z vnitřní strany je pak použito dřevo, a tak okno v interiéru působí útulně, teple, zajišťuje tepelné parametry rámu a také plní nosnou funkci.

Vybrat si správná okna není z bohaté nabídky typů, materiálů i barev vůbec jednoduché. Kromě materiálu rámů budete muset vybrat i způsob zasklení, tedy kolik skel budou vaše okna mít. Je vhodné poradit se s nezávislým odborníkem, kterému sdělíte všechny podrobnosti, i to, kde se nemovitost nachází, na jakou světovou stranu máte okna situována (v případě bytu), a on vám doporučí nejvhodnější okna.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.