Končí vám fixace? Možná je čas na změnu dodavatele energií

a high-voltage electricity pylons against blue sky and sun rays

Fixovat nebo nefixovat? Otázka za milion. Ani odborníci na vývoj cen energií se totiž nedovedou jednoznačně shodnout na odpovědi. Jedno je však jisté. Pokud vám letos končí fixace stávajícího ceníku a hrozí vám, že budete platit o poznání více, možná je čas na změnu dodavatele energií.

Konec fixovaných ceníků?

Problém je ten, že někteří tuzemští dodavatelé plynu a elektřiny v uplynulých týdnech oznámili, že fixaci kvůli vysokým cenám na burze z aktuální nabídky stahují. Měsíční zálohy tak budou nejen vyšší, ale budou i proměnlivé, a to podle vývoje cen plynu a elektřiny.

Očekává se přitom, že následující dva roky oboje nadále poroste. Další vyhlídky jsou ovšem nejisté a nyní záleží hlavně na tom, jak se vyvine situace na Ukrajině a jak budou ovlivněny vztahy evropských zemí s Ruskem. Ty jsou již na nyní na bodu mrazu a nejen nad Českou republikou visí Damoklův meč.

Minulý týden byla však v Bruselu schválena pravidla pro solidaritu v dodávkách plynu, což výraznou měrou přispívá k zabezpečení dodávek energií do Česka. Podle expertů to ovšem s cenami energií nemá zase tolik společného a musíme se připravit na to, že si připlatíme.

Změna dodavatele

Nastává tak čas hledat jiného dodavatele, který je kompromisem mezi vysokými cenami a schůdnými podmínkami pro odběratele. „Není čas hrát si na hrdiny. Zdražuje se plošně a odráží se to napříč všemi dodavateli. Je ale možné najít takového dodavatele, který svým odběratelům dá na vybranou a který je si svými predikcemi jistý. Velkou roli v tom hraje například i vlastní těžba plynu, která dodavatelům poskytuje určitou míru nezávislosti na vývoji cen,“ říká energetický expert Jakub Tobiáš z LAMA ENERGY GROUP.

Právě ta pokrývá potřeby části svých odběratelů díky vlastní těžbě na jižní Moravě, a je tak odolnější vůči cenovým výkyvům na energetické burze. Zároveň však slibuje zajištění bezpečnosti dodávek. „Situaci je nyní těžké predikovat a přestože převládají názory na to, že je dobré fixovat alespoň na dva roky, nabízíme i možnost flexibilních ceníků. Ty jsou vhodné pro ty odběratele, kterým nevadí nestabilita cen. Pravda je taková, že za dva roky mohou jít ceny energií opět výrazně dolů,“ dodává Tobiáš.

Zároveň však říká, že většina zákazníků volí fixované ceníky a LAMA ENERGY GROUP se zatím nesetkala s větší nevolí ohledně zdražování. Lidé si raději připlatí na zálohách, než aby byli nemile překvapeni.

„Ať už vám v následujících měsících fixace končí nebo ne, je nejvyšší čas jednat a uzavřít novou smlouvu se stávajícím nebo novým dodavatelem. Rozhodně bych nečekal na začátek topné sezony, kdy dojde ke zvýšení poptávky po plynu a kdy mohou ceny ještě narůst. Jsou situace, kdy lze čekat do poslední chvíle na zázrak, před nastávající topnou sezonou se ho ale pravděpodobně nedočkáme,“ uzavírá Jakub Tobiáš.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.