Když oheň v krbu tiše praská…

Máte rádi změny? Toužíte po novém interiérovém prvku, kterým se budete rádi kochat a zároveň z něj budete mít praktický užitek? V tom případě vsaďte na přítomnost ohně v podobě krbových kamen či vložky. Představte si, jak trávíte sychravé večery za zvuků praskajícího dřeva a plápolajících plápolajících plamínků. Romantická atmosféra zaručena a navíc ušetříte za energie. Prozradíme vám základní vlastnosti kamen a vložek, které byste měli před realizací vědět.

Proč si pořídit krbová kamna/vložku?

Krbová kamna a vložky nabízí celou řadu podstatných výhod. Pro někoho hraje hlavní roli vysoká estetická hodnota a nutno podotknout, že interiér díky ohništi skutečně prohlédne. Za zmínku však stojí také efektivita vytápění (navíc bez topných těles) a příjemné sálavé teplo, které se místností rozlije bezprostředně po rozdělání ohně.

V rámci objektivity zmíníme také nevýhody. Uživatelé krbových kamen a vložek se musí smířit s pravidelnou údržbou a méně komfortní obsluhou než v případě klasického vytápění.

krbova-vlozka

Jaké palivo zvolit?

K mání jsou krbové vložky a kamna konstruovaná pro uhlí/uhelné brikety, dřevo/dřevěné brikety i plyn. Nejoblíbenějším palivem je dřevo, které krby dokáží téměř zcela využít (pouze 1 % popela). Navíc je výrazně ekologičtější než uhlí, které produkuje nadměrné množství dehtu a kouře. Díky tomu je jednodušší také údržba krbu.

Výkon musí odpovídat dispozicím interiéru

Co se týče výkonu, vyhrávají krbová kamna (až 85% účinnost) před krbovými vložkami (cca 50 až 85% účinnost). Proto jsou vhodná jako primární zdroj tepla, kdežto vložky spíše jako doplňkový zdroj a dekorace.

Při výběru se zaměřte na správný výkon – předimenzovaný krb se rychleji opotřebuje a může u něj dojít k poškození (mimo to produkuje více kouře a dehtu), kdežto poddimenzovaný místnost nikdy nevytopí. V praxi je 1 kW výkonu na cca 20m3 prostoru.

Vyberte si řešení na míru svému vkusu

Jakmile si ujasníte požadovaný typ paliva a výkon, budete se moct pustit do rozjímání nad designovým zpracováním. Krbové vložky se vyrábí v mnoha specifických provedeních a je jen na vás, zda zvolíte rovnou, rohovou, průhledovou, obloukovou, 3-strannou nebo panoramatickou variantu. Oblíbené jsou také krbové vložky se zadním přikládáním. Na pestrou nabídku samozřejmě narazíte také u krbových kamen.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *