Kam otevírat garážová vrata?

Při výběru garážových vrat máme mnoho možností. Moderní materiály, design i různé typy otevírání nám umožňují mít u své garáže přesně taková vrata, jaká chceme. Mezi nejoblíbenější způsoby otevírání patří zasouvání jednotlivých panelů dovnitř garáže.

Aby nám garážová vrata sloužila dobře, vyplatí se věnovat pozornost nejen jejich designu a materiálu, ale i předpokládanému používání. V mnoha případech jsou vrata také vstupem do domu a protože je budeme otevírat a zavírat několikrát denně, může se i malá překážka stát velkým problémem. Pokud se rozhodnete pro typ vrat s otevíráním na principu zasouvání, musíte se také rozhodnout, kam se vrata budou zasouvat. Možnosti jsou dvě: pod strop nebo podél zdi.

Pod strop

Garážová sekční vrata se otevírají vysouváním pod strop garáže. Jedná se o nejpoužívanější typ vrat v současné době, protože nabízí mnoho variant a úprav na míru včetně zabudování dvířek, madel, okének nebo klik. Sekční vrata mohou být vybavena motorkem, dálkovým ovládáním pro snadné otevření nebo mít různé příslušenství. Jejich výhodou jsou volné zdi, na které můžete umístit police a regály a zvýšit tak kapacitu úložného prostoru. Nehodí se ale do garáží s nízkým vjezdovým otvorem nebo sníženým stropem, protože zasouvací mechanismus prostor ještě sníží.

Podél zdi

Nejen do garáží, kde je snížená výška, se hodí spíše posuvná garážová vrata. Ta se nezasouvají pod strop, ale podél zdi a plocha pod stropem tak zůstává beze změny. Jsou také dobrým řešením pro domy, do kterých se chodí přes garáž, protože umožňují jen částečné otevření. Zasouváním podél zdi nedochází ke snížení výšky otvoru pro vjezd. Za nevýhodu může být považován potřebný volný prostor podél zdi pro zasouvací mechanismus a tedy nemožnost využít stěnu pro police a regály.

Výhodou obou typů je minimální nárok na prostor před garáží, což oceníte třeba i v případě, že z ní vyjíždíte přímo do silnice či ulice a otevřená vrata by jinak blokovala provoz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.