Jak vybrat správnou koncovou měrku?
Dvakrát měř, jednou řež. Známé lidové rčení samozřejmě platí i v dnešní době a měl by se jím řídit každý, komu záleží na perfektním výstupu. Alfou a omegou výroby je vhodně zvolené měřidlo, a to bez ohledu na druh profese. Zedník se neobejde bez svinovacího metru, švadlena zase používá metr krejčovský. V oboru strojírenství pak nachází využití posuvné měřítko. I tento nástroj se však může mýlit, a proto je vhodné průběžně kontrolovat, zda měří správně. K ověření rozměru se používají koncové měrky. Jak vypadají a jak postupovat při výběru?
Jak vypadá koncová měrka a kde se využívá?
Koncová měrka není není složitá, naopak jde o velmi jednoduchý nástroj, který má podobu hranolu nebo ploché destičky z tvrdokovu či keramiky. Volba materiálu jde ruku v ruce s účelem využití. V případě požadavku na vysokou odolnost se používají měrky z tvrdokovu, odolností proti korozi zase disponují keramické měrky.
Jak už bylo zmíněno v úvodu, koncové měrky nachází využití při kontrole přesnosti, ovšem v rámci rozličných aplikací. Sortiment lze proto (dle způsobu využití) rozdělit do čtyř tříd.
- „K“ – koncové měrky s označením K jsou určeny pro laboratorní využití.
- „0“ – koncové měrky pro kalibraci měřících přístrojů a délkové měření.
- „1“ – označuje nástroje pro nastavování měřících přístroj a kalibraci kalibrů.
- „2“ – nástroje pro nastavování míry a běžné měření.
Nejpřesnější jsou tedy měrky určené pro kalibrační laboratoře, na opačném konci jsou měrky „2“ třídy. Ani v případě méně přesných měrek však odchylka není odchylka nijak markantní, jedná se o desetiny mikrometru.
Kde seženete koncové měrky v sadě i jednotlivě?
Jednotlivé kusy i sady koncových měrek po 31, 87 a 103 kusech najdete u specialisty Michovský-TOOLS s.r.o. Sortiment čítá kvalitní nástroje odpovídající standardům DIN3650 v třídách přesnosti „0“ a „1“. Více se o nich dozvíte na meridla.cz.