2 nejčastější proměny bydlení během pandemie: Domácí pracovna a posilovna

Pandemie koronaviru měla (a stále má) na naše každodenní životy neskutečný dopad. Spousta věcí, které jsme odjakživa pokládali za samozřejmé, najednou získaly nálepku „nedostupné“. Zavřela se kadeřnictví, aquaparky, restaurace, ale také posilovny a mnohá další zařízení, bez nichž jsme si nedokázali představit život. Jenomže nic jiného národu nezbylo. Vlastně ano – mnozí Češi se okamžitě pustili do přestavby bydlení. Některé úpravy byly v podstatě nevyhnutelné, jiné naprosto dobrovolné. Řeč je především o domácí pracovně a posilovně.

Domácí pracovna – proč ji mít a jak na ni?

Přechod na home office se týkal poměrně velké části populace. Trend sice postupně slábne, ale na konci ledna letošního roku pracovalo z domu přibližně 14 % pracovníků, což je v průměru každý sedmý z celkového počtu. Necelých 10 % pak využívalo vlastní bydlení částečně.

Hlavním důvodem masivního přechodu na home office byla prevence šíření koronaviru. Mnozí zaměstnavatelé – a samozřejmě i zaměstnanci – rychle pochopili i další benefity práce na dálku. U některých pracovníků však nastal problém s efektivitou, který jim obvykle pomohla vyřešit úprava bydlení.

Odpověď na otázku, proč si zaměstnanec v rámci home office obvykle nevystačí s gaučem nebo práci nedělá za jídelním stolem, je poměrně jasná – základním předpokladem skutečně efektivní práce je absolutní klid. Ideální je proto samostatná místnost, která se upraví v souladu se specifickými požadavky vykonávané činnosti.

Prostředí domácí pracovny musí být ergonomické a zároveň příjemné až motivační. Klíčové je správné uspořádání jednotlivých prvků tak, aby měl dotyčný při práci vše po ruce a mohl se na ni plně koncentrovat.

Co by v domácí pracovně rozhodně nemělo chybět, je dostatečně prostorný pracovní stůl. Následují kvalitní (ergonomická) kancelářská židle a optimální osvětlení. Zbytek – tedy dekorace a doplňky – je volitelný.

Majitelé větších bytů a rodinných domů jsou ve velké výhodě, protože si mohou pro práci vyhradit celou místnost. Mnohem horší pozici mají obyvatelé menších bytů. Těm většinou nezbývá než využít komoru nebo výklenek, zkrátka a dobře předělat jen část některé z místností.

Domácí posilovna – možnost, jak se udržet v kondici

Nejen pracovny a pracovní koutky – během pandemie v českých domácnostech vznikaly i posilovny. Uzavřená sportoviště daly průchod kreativitě a zažehly lásku k domácímu posilování. Ostatně nám nic jiného ani nezbylo.

Možností, jak si doma vytvořit posilovnu – ať už plnohodnotnou, nebo alespoň alternativní – je víc než dost a v podstatě záleží jen na dvou faktorech. V hlavní roli jsou jako vždy finanční prostředky a velikost prostoru, který lze pro stroje a pomůcky vyhradit. Větší rozpočet umožňuje zakoupení komplexních systémů, například posilovací věže nebo jiného multifunkčního přístroje. Cvičit se ale samozřejmě dá i v mnohem skromnějších podmínkách. Zdaleka nejdůležitější je odhodlání a pevná vůle.

Výhody domácí posilovny jsou zjevné. Veřejný gym překonává z hlediska hygieny a v dlouhodobém časovém horizontu vychází mnohem levněji. Navíc vám šetří čas, který byste strávili cestováním. A možná oceníte i soukromí – nikdo se na vás nebude koukat a popichovat vás. Při cvičení budete mít klid.

Chybí vám peníze? Předělávky můžete financovat Rychloúvěrem

Bez ohledu na to, zda se chystáte zařídit domácí pracovnu, malé fitko nebo něco úplně jiného – třeba domácí kinosál s barem, vám může přijít vhod půjčka na rekonstrukci.

Dostupný úvěr na bydlení nabízí například Modrá pyramida. V rámci Rychloúvěru můžete získat bez nutnosti zastavovat nemovitost nebo shánět ručitele až 800 tis. Kč a splácet je až 20 let. Zpracování úvěru je zdarma a potěší i možnost daňové úspory úroků.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.