Jak vybrat správné interiérové osvětlení?

Zařídili jste si bydlení dle svého vkusu a čeká vás poslední krok – výběru toho správného osvětlení? Nelehký úkol, který byste neměli podcenit. Předtím, než v interiéru rozmístíte jednotlivá svítidla, berte v úvahu jejich funkci a řiďte se následujícími pravidly. Vhodně rozmístěné zdroje světla dokáží hotové divy, ale bohužel to platí i naopak. Zaměřili jsme se na nejdůležitější části vaší domácnosti.

Osvětlení kuchyně

V kuchyni vám jeden zdroj světla stačit nebude. Jako hlavní osvětlení použijte halogenovou zářivku umístěnou u stropu nebo v podhledu – světlo se rovnoměrně rozptýlí po celé místnosti. Nezapomeňte na osvětlení pracovní plochy, nicméně se snažte vyhnout ostrému bodovému světlu. Nad jídelní stůl umístěte lustr, který vás nebude příliš oslňovat. Ideální tvar stínítka je trojúhelník nebo válec.

Osvětlení obývacího pokoje

Obývák mívá multifunkční charakter, a proto není nasvícení jednoduché. Opět se nevyhnete použití vícero zdrojů, přičemž alfou a omegou je hlavní (a pokud možno rozptýlené a uzavřené) světlo. Útulnou atmosféru zajistí stojací lampy, které jsou jako stvořené pro sledování televize – kontrast obrazovky by ve tmě příliš zatěžoval vaše oči, ale díky lampám nebude tak výrazný. V pracovním koutku lze instalovat například menší halogenový reflekor.

Osvětlení ložnice

Kde jinde si důkladně odpočinou, než právě v ložnici? Podle toho by také mělo vypadat osvětlení. Vsaďte na teplé bílé zářivky opatřené stmívačem. Inspirujte se v hotelových pokojích, kde jsou zářivky umístěny do podhledů. V žádném případě neinstalujte na strop reflektory – v poloze na zádech by vám nepříjemně svítily do očí.

Osvětlení koupelny

V koupelně je zapotřebí zvážit nejen design a typ svítidla, ale také bezpečnost. Mělo by být odolné vůči vlhku a případnému kontaktu s vodou. Zřejmě nejlepším řešením je stropní svítidlo s bílou kompaktní zářivkou. Budou se vám hodit také dva další zdroje světla umístěné na každou stranu zrcadla – opět by se však nemělo jednat o reflektory.

Osvětlení toalety

Na toaletě to budete mít snadné. Vystačíte si s halogenovou žárovkou, kterou umístíte na strop či nad dveře.

Osvětlení chodby

Ani na chodbě není zapotřebí příliš kombinovat. Světlo by mělo být příjemné a dostatečně intenzivní, aby vás při přechodu do jiné místnosti nerozbolely oči.

Článek vznikl ve spolupráci se známým prodejcem interirového a exterierového osvětlení – CASCA.cz. V e-shopu seženete špičková designová svítidla do celé domácnosti. Sortiment si můžete prohlédnout také osobně v bratislavském showroomu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.