Jak vybrat gril aneb který je ten nejlepší?

Kdo negriluje, jako by ani nebyl. O tradici tepelné úpravy masa se handrkují Francouzi a američtí indiáni, ale to nás nechává chladnými. Grilování jsme si zamilovali i u nás a již během prvního teplejšího víkendu, který následuje po kruté zimě, se ze zahrad a balkónu line specifická vůně grilované pochoutky. v pozoru jsou lidé, kteří masu neholdují, na ugrilovat se dá také zelenina nebo sýry – vyhlášenou specialitou je hermelín s vlašskými ořechy?) či zeleniny. A jak jste na tom vy? Také jste podlehli celosvětovému fenoménu, nebo jste se mu doposud z neznámých důvodů bránili? Nemáte-li s grilováním žádné zkušenosti a stojíte-li před výběrem prvního grilu, rádi vám s ním pomůžeme.

Vybrat gril není tak jednoduché a měli byste zvážit všechny výhody a nedostatky jednotlivých typů. V podstatě máte tři možnosti dle druhu topiva.

Grily na dřevěné uhlí

Grily na dřevěné uhlí jsou klasika. Preferují je příznivci přírodního grilování, kteří se své zálibě věnují většinou jen tehdy, kdy na ni mají dostatek času. Příprava grilu na dřevěné uhlí si totiž vyžádá nejméně 15 až 30 minut. Další nevýhodou je fakt, že během grilování odkapávají šťávy a tuk z připravovaného jídla na uhlíky a přepalují se. Nejde o dvakrát zdravý způsob, ale budete-li grilovat jednou za čas, nemáte se čeho bát. Odměnou vám bude nezaměnitelné a intenzivní aroma, kterého se od ostatních variant nedočkáte. Nespornou výhodou je i nižší pořizovací cena grilu.

Elektrické grily

Budete grilovat často a to nejen venku, ale i doma? Elektrické grily jsou praktické – jsou lehké a snadno přenosné, můžete je použít kdekoliv a jejich údržba není náročná. Vystačíte si s přívodem elektrické energie a nemusíte se starat o palivo. Mimo jiné se vyhnete nepříjemnému kouři a budete moct regulovat teplotu. Grilování na elektrickém grilu je zdravější a jídlo se propeče rovnoměrně. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena než u grilu na dřevěné uhlí a fakt, že přijdete o typickou „kouřovou“ příchuť, na kterou fajnšmekři nedají dopustit. Existují však i varianty, kde na topném tělese leží lávové kameny. Ty pokrmu dodají minerální přírodní chuť.

Plynové grily

Nedáte dopustit elektrickou troubu a máte za to, že na plynu nikdy nepřipravíte tak chutné jídlo? Chyba lávky, moderní plynové grily jsou na velmi vysoké úrovni a mají oproti klasickým grilům spoustu výhod. Bývají vybaveny ohřívací poličkou a několika postranními hořáky a můžete na nich současně připravit hlavní chod, ale také omáčky nebo přílohy. Manipulace s grilem je snadná a doba potřebná k rozehřátí nepřekročí 5 až 10 minut. Plamen je regulovatelný a opět můžete počítat s rovnoměrným propečením. I na plynovém grilu navíc můžete dosáhnout klasického aroma – stačí použít speciální grilovací povrch. A nevýhody? Vyšší pořizovací cena a horší manipulovatelnost. Plynové grily nepatří mezi drobečky a váha plynové bomby se pohybuje kolem 20 kg.

Tak jak jste se rozhodli? Pochlubte se nám se svými zkušenostmi s jednotlivými typy grilů v komentářích!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.