Jak vybrat robotickou sekačku?

Automatizace hýbe světem a zahrada není výjimkou. Pokud vám stále říká „pane“ (či „paní“) konvenční sekačka na trávu – a usoudili jste, že svůj volný čas můžete trávit i příjemnějším způsobem než sečením zeleného koberce, možná byste si měli pořídit svou první robotickou sekačku. Proč? Protože bude udržovat zahradu za vás. Jak ale vybrat správný model?

Jak robotická sekačka funguje?

Robotická sekačka je nedílnou součástí moderního sortimentu zahradní techniky. Její proporce jsou kompaktní a hmotnost obvykle nepřesahuje 10 kg. Nenápadné zařízení se v podstatě nijak neliší od menší rotační sekačky – s tím rozdílem, že funguje samostatně.

Robotickou sekačku pohání li-ion baterie a v případě nízké kapacity sama vyhledá dokovací stanici, kde se dobije (a následně pokračuje v započaté práci).

Jak robotická sekačka pozná, kde může (a kde nesmí) sekat?

Většina robotických sekaček pracuje v zónách vymezených vodičem (drátkem). Některé dražší modely (např. značky Husqvarna) využívají k navigaci GPS. Jednoduše v mobilní aplikaci vymezíte oblast, v rámci které se má zařízení pohybovat a o nic víc se nestaráte.

Jak vybrat robotickou sekačku?

Hlavním kritériem, kterým byste se měli při výběru robotické sekačky zaobírat, je velikost travní plochy. Už dávno neplatí, že je určena pouze pro menší zahrad do cca 1000 m². Zařízení s odpovídajícím výkonem zvládne údržbu podstatně větší plochy. Kromě toho si pohlídejte kapacitu baterie. Není žádoucí, aby se sekačka každou chvíli vracela do dokovací stanice a trávila většinu času nabíjením.

Zajímat by vás měly také funkce. Poměrně běžnou součástí výbavy (i levnějších modelů) bývá zabezpečení pomocí PIN kódu, pokročilejší stroje pak nabízí alarm.

Jedním z důležitých kritérií je jistě hlučnost. Většina moderních automatických sekaček se naštěstí vejde do limitu 65 dB, což je samo o sobě garancí klidného provozu.

U pokročilejších modelů navíc bývají standardem ultrazvukové senzory, dík kterým se robotická sekačka dokáže lépe vyhnout překážkám, než za pomocí mechanických nárazníků.

A konečně GPS modul. Robotické sekačky bez satelitní navigace se po zahradě pohybují „náhodně“ – GPS umožňuje pevné definování trasy, což se hodí především u členitějšího terénu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.