Jak správně vybrat pilový kotouč?

Majitelé krbů a vůbec každý, kdo topí palivovým dřívím, si každoročně projde přípravou topiva na zimu. Patříte do této skupiny i vy? Používáte-li ke zpracování cirkulárku, pusťte se do řezání až poté, co zkontrolujete stav stávajícího pilového kotouče. Máte pocit, že letošní sezónu nezvládne, protože už není dostatečně ostrý a vyvážený? Pak vám nezbude, než si jej nahradit novým kouskem – nechcete přece řezáním strávit výrazně delší dobu a navíc riskovat jakékoliv komplikace? S cirkulárkou se nešpásuje a úspora na úkor snížené bezpečnosti práce za to rozhodně nestojí.

Práce s pilovým kotoučem, který je v důsledku dlouhodobého používání tupý a navíc má ohnuté zuby, není efektivní a už vůbec ne bezpečná. Hrozí, že dostanete pořádný „kopanec“ a ztratíte balanc. Životnost kotouče není neomezená a na celkovém stavu se podepisují i vnější vlivy, například nesprávné skladování, během kterého dojde k narušení vnitřní struktury. Takový pilový kotouč se téměř jistě zlomí.

Pilové kotouče na dřevo naštěstí nejsou příliš drahé. Pořiďte si nový a předejděte nejhoršímu. Pokud si s výběrem nevíte rady, řiďte se následujícími doporučeními. Prozradíme vám, jak vybrat pilový kotouč s ohledem na způsob použití.

pilovy-kotouc-na-palivove-drivi

Jak je to s průměrem?

Zcela zásadním parametrem je průměr pilového kotouče – ten musí odpovídat typu pily. Přesné informace najdete v manuálu. Nikdy do pily nevkládejte menší nebo větší kotouč, a to i přesto, že ho do pily bez problémů napasujete. Pilový kotouč s nesprávným průměrem může narušit správné fungování bezpečnostních prvků.

Jak je to s tloušťkou a zuby?

V případě tloušťky a počtu zubů si vybrat můžete. Na trhu jsou kotouče o tloušťce od 1,5 – 3,5 mm. Tenčí kotouč zajistí kvalitní a rychlý řez, ale zároveň má i určitá negativa. Oproti kotoučům s větší tloušťkou pocítíte při řezání výraznější vibrace a vlnění. Zároveň se více prohřívají.

Tenké kotouče nachází využití v akumulátorových pilách, protože snižují spotřebu energie a podílí se na celkové prodloužení životnosti přístroje. S nejtenčími kotouči je efektivní také řezání lišt a profilů pokosovou pilou.

Co se týče počtu zubů, platí jednoduché pravidlo – větší počet zubů = čistý a pomalejší řez. Menší počet zubů zase méně kvalitní, ale o výrazně rychlejší řez. Kotouč volte s ohledem na materiál, který se chystáte zpracovávat:

  • menší počet zubů v případě podélného řezání masivního dřeva (kvůli lepšího odvodu pilin)
  • větší počet zubů v případě příčného řezání masivního dřeva a zpracování deskových materiálů (výsledkem je čistý řez bez nežádoucích otřepů)

Při výběru kotouče se setkáte také s dalšími parametry – s tvarem (dutinkový, střídavý a trapézový) a sklonem (pozitivní a negativní) zubu.

Jaký zvolit materiál kotouče?

Možná vás napadlo, že na kvalitu řezu a životnost kotouče může mít vliv také materiál, ze kterého je vyroben. To jistě ano, nicméně s tím si nemusíte lámat hlavu. V současnosti se běžné kotouče vyrábí ze slinutého karbidu (SK plátky), který je podstatně levnější než v minulosti. Vzhledem k nízké ceně jsou dostupné i pro běžné domácnosti.

Zajímavost: Při speciálních aplikacích (např. v některých průmyslových odvětvích) se používají pilové kotouče na kov z nástrojové oceli HSS.

Nechte si s výběrem poradit od profesionálů

Stále si nevíte rady a nechcete při výběru pilového kotouče udělat chybu? Není nic jednoduššího, než se obrátit na specialisty z české firmy Pilana a.s. Renomovaný výrobce nabízí pilové kotouče na dřevo z nástrojové oceli, které jsou optimální právě pro cirkulárky, ale také pilové kotouče s diamantovými břity (pro řezání kovu) a pikové kotouče s břity ze slinutého karbidu. Další informace a kompletní nabídku najdete na www.pilanamarket.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.