Jak správně používat klimatizaci?

Letní tropy jsou opět tady – naštěstí je můžeme poměrně snadno přežít, když dodržíme základní zásady. Mezi ty nejdůležitější patří dodržování pitného režimu a adekvátní ochrana před sluncem. Ale co když je doma k nevydržení? Naštěstí existuje klimatizace. Nabízí se však otázka, nakolik ji umíte používat?

Předpokladem správného fungování je odborná instalace klimatizace. Pořízení kvalitního modelu je pouze první krok, dalším je zapojení v souladu s technologickými doporučeními udávanými výrobcem. Pro většinu běžných uživatelů je proto ideální (a jedinou rozumnou) volbou montáž klimatizace profesionální firmou. Další fáze, tedy provoz a údržba, jsou již ve vaší režii.

Bez ohledu na to, jestli váš příbytek ochlazuje mobilní zařízení, klimatizace split či klimatizace multisplit, dodržujte následující pravidla:

Alfou a omegou správného používání klimatizace je optimální nastavení vnitřní jednotky. Nechcete-li v létě nastydnout, snažte se nevytvářet propastné teplotní výkyvy mezi vnitřním a venkovním prostředím. Specialisté na klimatizace Ostrava z firmy Klima Barabáš doporučují udržovat rozdíl cca 6 °C.

Chladný vzduch by neměl působit přímo na tělo, může totiž způsobit svalovou ztuhlost a s ní související problémy. Tomu lze mimo jiné předcházet i pořízením přístroje, který dokáže detekovat aktuální pozici člověka a nasměrovat ochlazený vzduch do míst, kde se nikdo nenahází.

Klíčová bývá údržba filtrů (klimatizace jich může mít i více), která vede ke zničení bakterií. Nejčastěji (zhruba jednou za dva až tři týdny) by měl být čištěn základní prachový filtr, ostatní filtry je vhodné čistit jednou za půl roku a každé dva až tři roky úplně vyměnit.

V praxi však o údržbě rozhodují specifické vlastnosti konkrétního modelu. Chcete-li klimatizaci zaručit dlouhou životnost a současně mít jistotu, že funguje tak, jak fungovat má, držte se instrukcí v manuálu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.