Jak prát záclony a závěsy?

Bytový textil dodává interiéru šmrnc, ovšem stejně snadno se z něj může stát i nesympatický lapač prachu. A protože pohled na zaprášené a špinavé záclony či závěsy navíc na celkový dojem rozhodně nepřidávají, je nezbytné čas od času zapnout pračku. Jenomže jak prát záclony a závěsy, aby se nezničily?

Jak prát záclony

Mělo by vás potěšit, že praní záclon, které se obvykle vyrábí ze 100% polyesteru, není žádná věda. Nicméně není od věci raději zapojit ruce. Ruční praní je přeci jen šetrnější než práce automatické pračky. Pokud přesto neodoláte, doporučujeme program pro jemné prádlo s teplotou 30 °C. Co by naopak mohlo záclonám uškodit, je silné ždímání či delší odstřeďování. Před zatrhnutím látky v pracím bubnu, což bohužel nepochybně hrozí, můžete záclonu ochránit tak, že ji vložíte do pracího pytlíku (a to poskládanou).

Chcete-li oživit zašlou bílou záclonu, neváhejte použít přípravek s aktivními složkami proti zašednutí. Po vyprání bude opět zářit jako nová. Při praní barevné záclony zase využijete kvalitní prací prostředek na barevné prádlo. Vyhněte se změkčovadlům a avivážím, mohly by narušit strukturu vláken.

Záclony se obvykle nežehlí, je však důležité je ihned po vyprání vytáhnout z pračky a pověsit na okna. Žehličku můžete použít na hladké voály a organzy (nastavte střední teplotu).

Jak prát závěsy

Také závěsy se většinou vyrábí ze 100% polyesteru, což je samo o sobě zárukou nenáročné údržby. Budete-li se řídit pracími symboly, klidně je vyperte. Opět doporučujeme program na teplé prádlo (teplota 30-40 °C). Vyhněte se delšímu odstřeďování a vysokým otáčkám.

Závěsy můžete (ale nemusíte) vložit do prací síťky. Pokud ji použijete, vložte je do ní poskládané.

Sušení v sušičce není ideální, lepší je závěsy rovnou zavěsit. Samozřejmě je můžete nejdříve pověsit na šňůru a v případě potřeby před zavěšením vyžehlit.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.