Jak postavit saunu svépomocí?
Pokud přemýšlíte nad finskou saunou, zřejmě zvažujete, jestli se pustit do stavby svépomocí, nebo investovat do již hotové varianty. Přece jen, mít vlastní saunu má mnoho předností, například se o ni nemusíte dělit s cizími lidmi. Následující řádky jsou věnovány zdatným kutilům, kteří se chtějí pustit do realizace finské sauny sami. Co všechno budete potřebovat?
Ve Finsku je sauna samozřejmostí, přičemž zpravidla bývá zabudována přímo do jádra hned vedle koupelen. I vy chcete mít tuto vymoženost ve svém domě? Stavba sauny vám sice zabere více času, ale vyplatí se.
Plánovat, plánovat a plánovat
Sauna svépomocí by se měla nejprve naplánovat, protože štěstí přeje připraveným. Prvně správně odměřte prostor, abyste nakoupili dostatečné množství materiálu. Počítejte však i s rezervou a kupte nějaké dřevo do zásoby. Dále nezapomeňte na dveře, které se otevírají směrem ven ze sauny, nikoliv do ní.
Co se výšky týče, sauna by měla být vysoká maximálně 210 centimetrů. Pokud by byla vyšší, zbytečně by se vytápěl horní prostor. Tím však stavba sauny rozhodně nekončí.
Pravidla, kterými byste se měli řídit
Dodržujte několik základních pravidel. Používejte správnou izolaci mezi hranoly, přičemž se doporučuje izolace tenčí než hranoly, aby mezerami proudil vzduch. Značnou pozornost věnujte izolaci stropu, přes nějž prostupuje nejvíce tepla ven.
Ptáte se sami sebe: „Můžu saunu postavit sám?“ Odpověď je, že klidně můžete. Stačí mít šikovné ruce, potřebný materiál a správné nářadí. Stejně tak se zaměřte na výběr saunových kamen, která jsou považována za srdce finské sauny. U nich by vás měl zajímat výkon, jenž se odvíjí od toho, jak velkou saunu plánujete.
Asi vás ještě zajímá, jaké dřevo do sauny. Potřebovat budete saunové palubky, desky na lavice, konstrukční hranoly, krycí lišty a rohovníky, lavicové hrany, opěrky a podobně.