Jak očistit a ochránit fasádu rodinného domu?

Čištění fasády domu můžete zvládnout sami, ale musíte se připravit na to, že vám zabere hodně času a není zrovna nejsnazší. Ušetříte tak nějaké peníze za čištění, ale pokud uděláte chybu, může vás to nakonec stát ještě víc, než byste zaplatili profesionálům.

Profesionální firma, která se čištěním fasád zabývá, sice bude o něco dražší, ale vy nebudete muset hnout prstem. Navíc budete mít jistotu, že vše proběhne v naprostém pořádku.

Jaký je smysl čištění fasády

Možná si říkáte, že nejvíc ušetříte, když fasádu nebudete čistit vůbec, stejně to nepotřebuje. Opak je ovšem pravdou. Každá fasáda postupem času bledne a usazují se na ní nečistoty z okolí (prach nebo bláto). Mimořádně náchylné jsou ke znečištění především prosklené plochy. Častější péči je potřeba věnovat i zatepleným fasádám. Ideálně byste je měli nechat čistit v intervalu 3 až 5 let, jinak dochází ke zkrácení životnosti celého zateplovacího systému.

Pozornost byste ale měli věnovat každé fasádě, za optimální frekvenci údržby se udává asi každých 5 až 8 let. Pokud byste fasádu nečistili, časem se na zdech vedle špíny budou usazovat i mechy nebo plísně, což v konečném důsledku přispěje i k vytvoření nepříznivého mikroklimatu uvnitř objektu.

Zatímco u rodinných domů se dá čištění fasády zvládnout svépomocí, u výškových domů byste měli rovnou povolat profesionály s letitými zkušenostmi. To samé platí i pro odstraňování graffiti, do jeho čištění se sami rozhodně nepouštějte a raději si na pomoc zavolejte odborníky.

Jak a čím čistit

Pokud se chcete do čištění přeci jen pustit sami, vyzkoušejte některý z následujících postupů.

Hodně nečistot se dá vyčistit nasucho. Nečistoty můžete smést, případně též vyluxovat. Jde o řešení jednoduché, nevyžadující jakékoli speciální pomůcky a v případě hrubších nečistot i velmi dobře použitelné.

Pokud suché čištění nezabere, pusťte se do poctivého ručního mytí obyčejnou vodou a kartáčem. Dbejte však na to, aby voda byla demineralizovaná, protože tak na sebe efektivně naváže veškeré nečistoty. Přidat můžete i trochu obyčejného prostředku na nádobí. Některé typy skvrn takto vyčistíte zcela bez problémů.

Další možností je vysokotlaký čistič, pokud ho nemáte, můžete si ho vypůjčit. Proud horké vody a využití páry jsou účinnými pomocníky v boji s nečistotami na fasádě. Musíte však dávat pozor, vzhledem k vysokému tlaku (až 1 000 atmosfér) se hodí spíše na fasády z pevnějších materiálů. Měkčí byste mohli zničit. Tryska by měla být od povrchu zhruba 15 cm, nikdy ne méně.

Alternativu představuje tzv. pískování, je účinné, ale poněkud náročné na provedení. Jedná se totiž o techniku abrazivní, to znamená, že nečistoty se z povrchu obrušují. Kromě toho suché pískování mimořádně práší. Z tohoto důvodu od ní profesionálové upustili a začali používat stroje TROBO, které míchají abrazivo s vodou, a tím paprsek zjemní. Takový systém se dá použít i pro čištění památkových objektů, tak jak to dělá například firma ARS.

Jak fasádu ošetřit

Očištěnou fasádu byste měli natřít barevným nátěrem, který oživí původní odstín. Při dalším postupu je potřeba vzít v úvahu typ a složení fasády. Profesionálové si před začátkem práce vždy ověří typ, stáří i stupeň poškození fasády. Teprve potom se pustí do čištění.

Neodborné ošetření fasády by totiž mohlo být spíše ke škodě než k užitku. Kromě škody na fasádě by pak mohlo vést až k zhoršení statiky konstrukce domu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.