Jak naložit s použitým olejem? Do dřezu ani záchodu nepatří!

Rostlinné oleje patří na seznam ingrediencí, bez kterých se v kuchyni neobejde (téměř) nikdo. Možná si ale kladete otázku, jak se použitého oleje zbavit. Zřejmě tušíte, že prosté vylití do dřezu nebo odpadu není zrovna košer… Prozradíme vám, jak se alespoň trochu přičinit o lepší životní prostředí!

Vylijete-li použitý olej do dřezu, s trochou štěstí nakonec skončí v čističce odpadních vod, což ale není výhra. Během cesty ucpe odpadní potrubí, část se stane potravou pro obtížné hlodavce a zbytek se dostane až do cíle, kde zvýší náklady na čištění vody. Tudy cesta rozhodně nevede. Pokud obec čističku nemá, shledáte se s vašim olejem na poli, v trativodu na vlastním pozemku nebo v blízkém potoce. Fuj! Podobně neekologické je „likvidace“ oleje tak, že ho vyhodíte společně se směsným odpadem.

Obyvatelé vesnic mohou použitý olej využít do kompostu. Ještě předtím ho ale musí nechat nasáknout do rozložitelného bio odpadu (např. do pilin). Další možností je speciální kontejner nebo barel určený k likvidaci olejů. Tyto typy kontejnerů jsou většinou k dispozici pouze obyvatelům větších měst, nicméně v posledních letech v tomto ohledu vyvíjí značné úsilí i představitelé menších obcí.

Chcete-li se přičinit o lepší životní prostředí, dejte echo zastupitelům místa vašeho bydliště. Nenechte se odbýt a přimějte je ke spolupráci s firmou, která se zabývá likvidací (recyklací) potravinářských olejů. Obce mohou pro krytí nákladů využívat různé dotační programy.

Jedním z lídrů poskytování služeb v oblasti recyklace použitých potravinářských olejů a tuků je společnost TRAFIN OIL a.s. Nabízí výkup olejů a jejich následnou recyklaci. Zároveň zajišťuje dodávku čistých olejů a tuků za velmi výhodné ceny.

Chcete-li se o dané problematice dozvědět více, zamiřte na www.trafinoil.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.