Vybíráme vrtačku na (nejen) takové to domácí vrtání

Profesionálové se bez elektrického nářadí neobejdou, ale stejně tak by nemělo chybět ani ve vaší domácí dílně. A to minimálně vrtačka, na kterou se dnes podrobněji zaměříme. Pokud si nevíte rady s výběrem, přijde vám vhod několik praktických tipů, které vám rozhodování usnadní. Tady je máte.

Začneme všeobecnými doporučeními, které byste měli uplatnit i při výběru jiného elektronářadí. V prvé řadě se přestaňte orientovat pouze podle ceny. Jistě, peněz není nazbyt a snažíme se ušetřit, kde to jen jde, ale v případě elektrického nářadí platí, že právě vyšší vstupní investice přinese výraznou úsporu do budoucna. Kvalitní značkové nářadí vydrží mnohem déle, lépe se s ním pracuje a je ergonomické, což při mnohahodinové práci oceníme zdaleka nejvíce. Rozhodnete-li se pro levné a méně kvalitní nářadí, budete se muset smířit s mnoha kompromisy a pravděpodobně ho často měnit – neušetříte ani korunu.

Vybíráme vrtačku

Elektrická vrtačka je všestranný pomocník, kterého využíváme poměrně často. Mezi základní parametry bezesporu patří výkon. Pro vrtání menších otvorů do cca 13 mm stačí dostačuje výkon 450 W, ale 20 mm a větší díry cca 1000 W.

Při výběru zohledněte také další vlastnosti. Vrtačka by měla disponovat přepínačem chodu, který přijde vhod vždy, když se nám zasekne vrták nebo když potřebujeme povolit či utáhnout šrouby či vruty. Samozřejmostí by mělo být také rychloupínací sklíčidlo, díky kterému lze rychle upevnit vrták i bez toho, aniž bychom museli manipulovat s přídavnou kličkou.

Pro běžné příklepové vrtání dostačuje příklepová vrtačka s výkonem do 550 W, ale při specializovaných pracích a vrtání otvorů s průměrem nad 20 mm pak minimálně 750 W. Užitečná je možnost regulace kroutícího momentu, kterou využijete při sériovém šroubování nebo řezání závitů.

Stačila by vám nová baterie do vrtačky?

Pokud doma máte funkční vrtačku s obstojnými parametry a jediné, co vás trápí, je rychle se vybíjející akumulátor, poohlédněte se po novém ve specializovaném e-shopu baterie24.cz. V nabídce najdete baterie do vrtačky a dalších nástrojů včetně notebooků a smartphonů.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.