Jak efektivně šetřit s vodou? Důležité jsou správné návyky i vybavení

Na Zemi se sice nachází ohromné množství vody (cca 1,3 zeta litrů), ale kritériím pro běžné a průmyslové využití vyhovuje pouze 0,12 %. Pitné vody je dokonce ještě méně, zhruba 0,007 %. České domácnosti jsou přitom známé tím, že vodu z kohoutku využívají i při činnostech, kde by šla nahradit užitkovou vodu.

Zdaleka největší množství spotřebované pitné vody připadá na osobní hygienu a používání toalety. A právě v těchto oblastech se nabízí velmi zajímavé možnosti, jak spotřebu vody výrazně snížit. Jen duální splachování může čtyřčlenné domácnosti ušetřit přes 2 000 litrů měsíčně a úsporná hlavice pak dalších 4 600 litrů.

​Máte zahradu? Pořiďte si retenční nádrž

Praktických tipů pro snížení spotřeby je celá řada. Při čištění zubů nenechávejte otevřený kohoutek, zamezte únikům a snažte se místo koupání sprchovat. Pro svou peněženku i životní prostředí však uděláte mnohem více, pokud si pořídíte retenční nádrž na dešťovou vodu.

Retenční nádrž má podobu objemného zásobníku, ve kterém se akumuluje dešťovka. Tu je následně možné využívat nejen na zahradě, ale také v domácnosti. Voda se do nádrže dostává z okolních střešních okapů.

Cena retenční nádrže závisí na konkrétním provedení a objemu. Ale ať už zvolíte jakýkoliv typ, celkové náklady můžete snížit až o dvě třetiny – stačí, když nádrž nainstalujete svépomocí.

Návratnost investice závisí na typu retenční nádrže a mnoha dalších aspektech. Obvykle se pohybuje kolem 5-8 let. Jisté je, že dobu můžete výrazně zkrátit pomocí dotace.

​Budete potřebovat územní souhlas

Retenční nádrž na dešťovou vodu je dle zákona vodním dílem a její umístění je proto podmíněno získáním územního souhlasu. Žádost můžete podat na stavebním úřadě v místě vašeho bydliště. Vyjde vás na několik set korun.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.