Dvojsklo, nebo trojsklo? Vyřešíme dilema za vás

Čeká-li vás v nejbližší době rekonstrukce nebo dokončujete stavbu, okna jsou jednou z věcí, kterými se intenzivně zabývate. Především jde o rozhodování mezi okny s dvojskly a trojskly, kdy každá varianta má své výhody. Rozhodně neplatí, že by dvojskla měla být nedostačující, protože veškeré technické parametry kvalitních oken tohoto typu odpovídají požadavkům na moderní i úsporné bydlení. Záleží tedy jen na tom, jaké kritérium je pro vás nejdůležitější.

Je pro vás rozhodující cena?

Je nasnadě, že výdaje za nákup oken jsou nižší v případě dvojskel. Protože je takové okno současné lehčí, další úsporu může představovat nákup cenově výhodnějších užších profilů. Rozdíl v ceně poznáte zvláště ve vzdušných domácnostech s velkoplošnými okny.

Zajímá vás nízkoenergetické bydlení?

Pokud jste se rozhodli při nové stavbě postupovat maximálně ekologickým způsobem a učarovalo vám nízkoenergetické bydlení, dobrou zprávou pro vás bude, že i to lze zařídit s kvalitními dvojskly. S pasivnímy domy je to už jiné, normu splňují pouze trojskla.

A co hospodaření s teplem?

Díky moderním výrobním technologiím mají dnes již i dvojskla dvakrát lepší izolační vlastnosti nežli před deseti lety. Nicméně tepelná izolace u trojskel je pořád ještě o celých 30 % větší. Krom toho zabraňují tato okna úniku tepla z místnosti a naopak omezují průchod tepla zvenčí, což v letní výhni jistě oceníte. V zimě naopak mohou poskytnout drobnou výhodu dvojskla, protože jakmile zasvítí sluníčko, dovolí mu mírně vyhřát místnost.

Co počet skel neovlivňuje?

Máte-li problém s hlukem zvenčí, počet skel vám ho nevyřeší. Zvuková izolace je u obou variant prakticky stejná. Ani odolnost vůči nezvaným návštěvníkům trojsklo ve srovnání s dvojsklem nezmění.

Jaký je tedy verdikt? Záleží jen na vás, ale dáme vám malý tip: Pokud se stále nemůžete rozhodnout mezi nižšími náklady a lepší izolací, u novostaveb lze doporučit osadit jižní stranu dvojskly a severní trojskly.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.