Dražby nemovitostí lákají stále více lidí. Účastníci ušetří i statisíce

Rádi byste si pořídili vysněný dům, ale odrazuje vás vysoká pořizovací cena? Jak je možné, že ostatní již bydlí ve svém, a přitom mají stejné příjmy jako vy? Vysvětlení je prosté – možná se zúčastnili dražby nemovitostí, která představuje velmi výhodný způsob, jak získat byt, dům nebo jiný nemovitý majetek. Exekuce sice zní hrozivě, ale pokud stojíte na opačné straně barikády, můžete získat nový domov nebo nemovitost jiného charakteru i za méně než 2/3 obvyklé ceny. Podrobnosti vám prozradíme v dnešním článku.

Co je to dražba nemovitostí a kdo se smí zúčastnit?

Dražba nemovitostí je proces, v rámci kterého soudní exekutor draží nemovitosti zabavené v exekuci. Proces je veřejný, transparentní a skládá se z několika na sebe navazujících kroků, které stanovuje zákon. Exekutorský úřad vždy vydává dražební vyhlášku s informacemi o plánované dražbě.

Dražby se může zúčastnit každý, kdo dovršil 18 let, je způsobilý k právním úkonům a zaplatil dražební jistotu (určitá finanční částka, kterou účastník dražby – v případě, že nevyhraje – po skončení dostane zpět). Dražit mohou také zástupce s úředně ověřenou plnou mocí.

Jak dražba nemovitostí probíhá?

Zájemci o draženou nemovitost se sejdou na místě, které určí exekutor na vyhlášce a zveřejní na své úřední desce). Po zaplacení dražební jistoty zájemci přihazují nabídky a nemovitost získá ten, kdo je ochoten zaplatit nejvíc. Zbylí účastníci dostanou dražební jistotu zpět, a to v její plné výši.

Další možností je tzv. elektronická aukce. Průběh je téměř stejný a jediný rozdíl spočívá v tom, že se vše odehrává online.

V prvním kole se nemovitosti začínají dražit na cca 2/3 aktuální tržní hodnoty. Může se stát, že se nedostaví žádný účastník – nemovitost poté postupuje do dalšího kola dražby a draží se za cca ½ běžné ceny.

Chcete-li se o dražbách nemovitostí dozvědět další informace, pokračujte na webové stránky Exekutorského úřadu Ostrava (www.drazby-exekuce-nemovitosti.eu).

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.