Dražby realit: Jak snadno přijít k nemovitosti velmi levně

Jak probíhají dražby realit? Pokud si je představujete tak, jak znáte dražby z filmů, nejste daleko od pravdy. Licitátor ohlásí vyvolávací cenu a účastníci poté zvedají kartičky s číslem a přihazují. Nakonec licitátor třikrát zopakuje konečnou cenu a je to. Celý proces netrvá déle než několik málo minut. Ale proč se o tom zmiňujeme? Dražba nemovitostí je způsob, jak získat nový byt, dům nebo třeba pozemek velmi levně, dokonce až za polovinu původní ceny.

Ať už máte spadeno na byt, dům, garáž, pozemek nebo objekt pro komerční využití, můžete ho v rámci dražby realit získat výrazně levněji než obvykle. Není jediný důvod, proč byste se měli dražby bát a raději se poohlédnout po nemovitosti klasickou cestou. Jde o naprosto transparentní způsob, jak ušetřit spoustu peněz. V dokumentaci dražených nemovitostí nechybí žádné důležité informace – znalecký posudek a list vlastnictví.

Typy dražeb

Dražby realit lze rozdělit dle typu na dobrovolné a nedobrovolné dražby. V prvním případě jde o rozhodnutí majitele, v případě druhém putuje nemovitost do dražby na návrh věřitele, například z důvodu nesplácení úvěru apod.

Dražby dále dělíme na základě účasti, a to na ty s přímou účastí a elektronické. Rozdíl spočívá pouze ve způsobu podání, jinak je průběh identický.

Za jakou cenu můžete nemovitost vydražit?

Co se týče ceny nemovitostí, v prvním kole bývá stanovena na dvou třetinách běžné tržní ceny. Pokud o ni žádný z dražitelů neprojeví zájem, postoupí do dalšího kola držby a začíná se dražit na polovině obvyklé tržní ceny. V praxi je největší zájem o byty a domy v atraktivních lokalitách, menší zájem jeví dražitelé o pozemky a komerční objekty.

Průběh dražby realit – krok po kroku

Nemovitosti, které jsou předmětem dražby, si můžete prohlédnout na internetu, například na www.drazba-nemovitosti.com (portál Exekutorského úřadu Ostrava). Zde najdete veškeré důležité informace o nemovitosti, včetně vyvolávací ceny, výše dražební jistoty, znaleckého posudku a listu vlastnictví a fotografií.

Bude-li to ve vašich časových možnostech, nenechte si ujít prohlídku „naživo“, protože fotografie mohou být do jisté míry zavádějící. Některé nemovitosti vypadají na fotkách mnohem lépe než ve skutečnosti.

dum-na-venkove

Pozor, může se stát, že vámi vyhlédnutá dražba bude na poslední chvíli zrušena, a to z důvodu, že se někteří dlužníci (stávající majitelé) snaží exekuci odvrátit, například podáním vylučovací žaloby. Bedlivě sledujte informace o dražbě a přesvědčte se, že se skutečně koná.

Budete potřebovat doklady a peníze

Dražby realit se můžete zúčastnit i bez předchozího ohlášení, ale nesmíte si s sebou zapomenout vzít doklady a peníze – tzv. dražební jistotu. Jde o formu pojistky, která zaručuje, že vítěz od nákupu neustoupí. V případě, že dražbu nevyhrajete, dostanete své peníze zpět. Dražební jistotu můžete přinést hotově nebo je poslat z účtu.

Stanovte si limit, přes který nepůjdete

Může se stát, že na dražbu dorazíte sami s získáte nemovitost za vyvolávací cenu. Podobné situace sice nejsou ojedinělé, ale souvisí spíše s prodejem nemovitostí ve špatném stavu nebo spoluvlastnickými podíly. Někdy s může na dražbě sejít i deset zájemců a cena se nakonec vyšplhá vysoko. Sejde-li se několik stejných nejvyšších nabídek, rozhodne o výherci los.

Licitátor přiklepl – a co teď?

Jakmile licitátor učiní příklep, musí svůj úkon potvrdit listinou, kterou buďto vyhotoví hned nebo ji výherce obdrží poštou. Poté jen doplatíte kupní částku a dražebník vloží dokumenty na katastr nemovitostí. Posledním krokem je zaplacení daně z převodu nemovitosti, která činí tři procenta z odhadní/kupní ceny (daní ze z vyšší částky).

Máte-li ohledně průběhu dražby realit jakékoliv dotazy, poohlédněte se po informacích na www.drazby-realit.eu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.