Dražba nemovitostí v exekuci – chcete ušetřit za nové bydlení nebo jen výhodně investovat?

Zkoumáte nemovitosti na prodej v nabídkách realitních kanceláří a jste jen krůček od koupi nového domu nebo bytu? A co kdyby vám někdo nabídl neméně atraktivní nemovitosti za mnohem výhodnější cenu? O dražbách nemovitostí jste již jistě někde slyšeli nebo četli, ale možná jste jim nevěnovali dostatek pozornosti. Pravdou je, že v posledních letech prožívají obrovský boom a zajímají se o ně nejen lidé, kteří plánují koupi nového bydlení, ale také investoři. V ideálním případě můžete vyhlídnutou nemovitost získat již za polovinu obvyklé tržní ceny. Prozradíme vám, jak na to!

Položky, které se do dražby nemovitosti dostaly, se začínají dražit na 2/3 aktuální tržní ceny. To samozřejmě neznamená, že tak vysokou částku ve finále ušetříte a záleží na tom, jaký bude o nemovitost zájem. Platí, že o nemovitosti v atraktivních lokalitách je velký zájem a konečná cena se nakonec přiblíží odhadní ceně. Jedná se o rodinné domy a byty ve větších městech. Výherce dražby sice tak jako tak ušetří, ale většinou mnohem méně než 1/3 ceny.

Mnohem zajímavější jsou položky, o které není tak velký zájem – pozemky nebo vlastnické podíly a to dokonce i ve větších městech. Většinu z nich lze skutečně získat za velmi nízkou cenu a pokud se napoprvé nevydraží, je vyhlášen další termín a cena začne na polovině tržní hodnoty.

Suma sumárum, s trochou štěstí ušetříte pořádný „balík“ a v nejhorším případě získáte nemovitost alespoň trochu levněji, než kdybyste ji kupovali „normálním“ způsobem.

Jak probíhá dražba nemovitosti?

Pokud jste se nikdy dražby nemovitosti nezúčastnili, zřejmě vás bude zajímat, jak dražba nemovitosti probíhá. Nemovitosti, které jsou aktuálně v dražbě, si můžete prohlédnout na některém z dražebních portálů, např. na www.drazba-nemovitosti.com. Dražby se přitom můžete zúčastnit osobně v dražební místnosti některého z exekutorských úřadů, nebo z pohodlí domova v rámci elektronické dražby. Dražit můžete sami, případně pověřit další osobu, kterou zplnomocníte.

Dražba prostřednictvím elektronické aukce

Prvním krokem je základní registrace, která vám umožní přístup k informacím, dražbám a všem službám. Poté se připojíte k vybrané dražbě, prokážete totožnost pomocí dokladů konvertovaných na poště a zaplatíte dražební jistotu (poplatek, který vám bude v případě prohrané dražby vrácen). V den D, kdy je dražba zahájena, budete celý proces sledovat na svém monitoru. Dražba končí v momentě, kdy již žádný z účastníků nepřihodí a vyhraje ten, kdo nabídne nejvyšší částku.

Pokud nemovitost úspěšně vydražíte, obdržíte Usnesení o příklepu a soudní exekutor stanoví lhůtu, v rámci které doplatíte zbylou část peněz. Obvykle se jedná o dobu dvou měsíců po skončení dražby. Administrativní záležitosti za vás zařídí exekutor.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.