Co vše lze kompostovat?
Kolem kompostování panuje mnoho pověr a mýtů, co jedni doporučují druzí skoro zakazují a vyznat se tak v tom, co se vlastně na kompost smí dát, může být často velmi složité.
Mít na zahradě kompost je téměř samozřejmé u každého rodinného domu nebo chalupy a pokud není, být by mělo. Kompostování dokáže ušetřit čas, peníze i energie. Kompost se postará téměř o veškerý odpad ze zahrady a z velké části také z kuchyně. Studie ukázaly, že až 40 % domácího odpadu lze zkompostovat místo toho,a bychom ho jen tak bez užitku hodili do popelnice. Ušetříte tak za odvoz popelnic, budete mít k dispozici kvalitní substrát pro výsadbu nových rostlin i jako hnojivo do záhonů a truhlíků a v neposlední řadě i přehled o to, kolik a čeho vyhazujete. Navíc tím šetříte přírodu, snižujete odpad ve spalovnách a nemusíte kupovat rašelinu a další substráty v hobbymarketech za vysoké částky. Kompost má zkrátka samé plusy, důležité je ale vědět, co do něj můžeme dát.
- Posekanou trávu, listí i plevel
- Slupky, nať i zbytky ovoce i zeleniny,
- Vodu, třeba i od vaření, kterou bychom jinak vylili bez užitku
- Popel ze dřeva, třeba z ohýnku nebo grilování
- Skořápky z vajec, je ale nutné je předem nadrtit
- Ubrousky a papírové utěrky, ne však mnoho najednou
- Čajové pytlíky, leckdy i s papírovým držátkem. Záleží na firmě, od které máte čaj, mnoho jich už přešlo na kompostovatelné obaly
- Trus býložravých zvířat
- Piliny, hobliny, štěpky větví
- Zbytky pečiva
Co ale do kompostu nepatří jsou tuky a oleje, zbytky masa, chemicky ošetřené materiály, popel z uhlí, časopisy, žvýkačky a samozřejmě žádné plasty, kovy nebo sklo. Když tato jednoduchá pravidla dodržíte, příští rok nemusíte řešit kupování hnojiv a různých přípravků, vše budete mít po ruce na své zahradě. Budete se tak moc těšit na skvělou úrodu a navíc s dobrým pocite, že jste ušetřili svou peněženku, čas i přírodu.