4 činnosti, do kterých se můžete pustit na zahradě i v zimě
Zahrada vyžaduje hodně pozornosti. Jelikož nám ale v létě nabízí opravdu velké zázemí pro odpočinek, ani nám nevadí, že se o ni musíme starat. Jen si bohužel řada majitelů zahrad neuvědomuje, že povinnosti nekončí ani v době vegetačního klidu čili během zimy. I když je zahrada zahalena sněhovou přikrývkou, jsou činnosti, které můžete vykonávat i během chladných měsíců. Stačí vzít do rukou to správné zahradní nářadí a pustit se do práce.
Posypávání zahrady popelem
K čemu není potřeba ani pila, ani zahradní nůžky či žádnou podobnou zahradní techniku nebo nářadí, je posypávání záhonů popelem. Ideální je dřevěný popel, který obsahuje více vápníku a draslíku. Mluvíme o dvou velice důležitých a základních živinách, které rostliny potřebují ke svému bezproblémovému růstu. Doporučit můžeme například značku Einhell nebo DeWalt.
Popel má velice podobné vlastnosti v porovnání s vápnem. A to se používá k neutralizaci kyselé půdy.
Sázení semínek může probíhat z domova
V období zahradního vegetačního klidu se můžete také připravit na sázení zeleniny. K sázení semínek totiž může dojít i v chladných měsících, a to v pohodí domova. Shánět semínka můžete prostřednictvím internetu nebo katalogů. A jistě najdete i takové, které už můžete zasadit do kelímku a následně je nechat vyhřívat ve skleníku, kde i v mrazu panuje příjemná teplota.
Ideální čas pro kácení stromů
Pokud vám na zahradě dřímá starý, nemocný nebo umírající strom, není lepšího času v roce na jeho kácení, než je právě zima. Stromy zrovna spí, což vytváří ideální podmínky. Pokud plánujete pokácet ořešáky nebo jabloně a zbyde vám na zahradě jenom velký pařez, můžete ho využít pro sadbu hlívy ústřičné. Na jaro vám tak místo stromů budou dělat parády zdravé houby, které oživí nejeden oblíbený pokrm.
Kromě toho se můžete pustit také do:
-
Odebírání roubů (pouze u mladých, jednoletých stromů).
-
Řezání stromů (zimní řez se provádí na přelomu února a března)