Magnetický úhelník: k čemu je? A na co svařovací magnety?

Magnetický úhelník je užitečnou pomůckou skoro do každé dílny. K čemu slouží? K uchycení železných a ocelových dílců při svařování, ale i natírání, lakování, montování. Podívejte se, jaké typy magnetických úhlů můžete mít a které další svařovací magnety existují.

Pokud svařujete železné či ocelové konstrukce, pracujete s pásovinou, kulatinou, trubkami, bude se vám magnetický úhelník hodit. Možná jej znáte také pod označením svařovací magnet. Jak magnety fungují? Magnet přicvaknete k jednomu svařovanému dílu, pak ke druhému. A máte ruce volné.

Magnetické úhelníky – jaké jsou typy?

I zde platí, že když si trochu připlatíte, můžete pořídit vybavenější model. Které typy magnetických úhlů existují?

a) Magnetické úhelníky na úhly upevnění 45°, 90° a 135°

Nejlevnější jsou pevné svařovací magnety – magnetické úhelníky s otvorem. Bývají vyrobené ze silného lakovaného plechu, uvnitř je feritový magnet. Dostupné jsou v několika rozměrech, s různou magnetickou silou od 11 do 34 kilogramů.

Zafixujete pomocí nich svařované díly v úhlech 45°, 90° a 135°.

b) Šestihranný svařovací magnet – magnetický šestihran

Jestliže k sobě potřebujete upínat svařované díly ve více úhlech, bude se vám hodit svařovací magnet šestihran. Je také vyrobený ze silného lakovaného plechu a rovněž obsahuje feritový magnet.

Pomocí šestihranného svařovacího magnetu k sobě materiály upnete v úhlech 30°, 45°, 60°, 75° a 90°. Magnet má magnetickou sílu 23 kg.

c) Vypínací svařovací magnetický úhel s ovládáním

Pokročilejším modelem je vypínatelný svařovací magnet – úhelník. Tento magnet má délku 12 centimetrů a magnetickou sílu 24 kilogramů. Obsahuje také feritové magnety a je ze silného plechu. Upnout se s ním dají materiály v úhlech 45°, 90° a 135°.

Výhodou tohoto svařovacího magnetu je možnost vypnutí magnetické síly. To práci urychlí a usnadní. Vypnutí magnetické síly má i další výhodu – magnet se vám bude lépe čistit od nachytaných železných špon a pilin.

d + e) Polohovací svařovací magnety ve dvou silách

Potřebujete montované či svařované materiály k sobě upnout i v jiných úhlech? Pak vám přijdou vhod slabší polohovací magnetický úhelník se silou 22 kg, případně silnější magnetický úhel o magnetické síle 35 kilogramů. Oba seženete na webu Unimagnet.cz.

Obě varianty magnetických úhelníků obsahují silné neodymové magnety a dají se napolohovat v úhlech od 20° do 200°. Pro přesnější polohování je součástí magnetů stupnice.

K pevnému dotažení slouží přiložený šestihranný klíč. Ten si můžete k magnetu přicvkanout, aby se vám neztratil. Oba svařovací magnety jsou pro větší odolnost pozinkované.

f) Extra silný vypínací magnetický úhelník se silou 55 kg

Svařujete-li větší kusy oceli, železa, pásoviny, kulatiny, hodí se vám extra silný vypínatelný svařovací magnet se silou 55 kg. Svařované díly se k sobě dají upnout v úhlu 90°. K vypnutí a zapnutí magnetické síly slouží ovladací prvek.

Pomocí nástavce s prisma držákem jdou ke svařovacímu magnetu přichytit také trubky a ocelové tyče.

g) Další svařovací magnety – zemnicí svorky

Pro svářeče jsou na trhu k dispozici i další typy svařovacích magnetů, například magnetické zemnicí svorky. Pořídit si je můžete na webu Unimagnet.cz pro svařovací proudy 200, 300 a 600 A.

Používáte už svařovací magnety? Jak se vám osvědčily?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.