Atypické mobilní domy – které z nich najdete i u nás?
Sníte o vlastním bydlení za rozumnou cenu, které můžete zcela přizpůsobit svým představám? Mobilheim vám to umožní. Myslíte, že musí nutně vypadat jako přízemní chata s nízkou střechou? V tomto článku vás vyvedeme z omylu – některé pojízdné domky se od těch klasických téměř neliší.
Samozřejmě se nejedná o pojízdné domky v pravém slova smyslu – mobilheimy je pouze možné snáze převézt z místa na místo. Díky nim se můžete zabydlet rychleji, než kdybyste čekali na výstavbu nového domu. Co všechno to obnáší? Nejdůležitější je sehnat zasíťovaný pozemek a získat od stavebního úřadu souhlas s umístěním mobilheimu na pozemku.
Domek pořídíte za poměrně nízkou cenu – ceny bazarových mobilheimů po prvním majiteli začínají někde na 150 tisících. Poté je třeba domek dodatečně zateplit, aby vám mohl sloužit po celý rok, a obytná stavba je na světě. Jak lze mobilheim dále přetvářet?
Přízemní domek s klasickým rázem
Mobilní domek může připomínat přízemní bungalov. Stačí provést úpravu, díky které bude působit jako stavba spojená se zemí. Pak přichází na řadu rekonstrukce střechy – pokud má střecha alespoň minimální sklon, dům okamžitě získá klasičtější charakter a zbaví se typických mobilních prvků. Nezbytná je samozřejmě také výměna oken, nové vybavení interiéru a dekorační obklady, které domku propůjčí nadčasový vzhled.
Mobilní domy v dvojité šíři
Chcete mít více prostoru? Spojte dva mobilheimy v jeden – například do tvaru L. Vytvoří se mezi nimi průchod a spoj se precizně zahladí tak, aby nešel poznat zvenčí ani zevnitř. Vznikne tak prostorná stavba, kde se může zabydlet i větší rodina.
Opět se vyplatí úprava oken a střechy (čím větší sklon, tím lépe pro vás – prostor pod střechou se vám ještě může hodit), cihlové či kamenné obklady a také úprava samotného okolí domku. Úhledný chodník před domem, útulná veranda s venkovním posezením, keříky, udržované záhonky a zahradní altán – díky těmto dodatečným prvkům nikoho ani nenapadne, že bydlíte v mobilním domě.
Ekologické mobilní domy v duchu přírody
Jste příznivci udržitelného životního stylu a snažíte se žít především zdravě? Vaše přesvědčení se může odrazit i na vašem novém domově. Sáhněte po ekologických materiálech a vytvořte si příjemný přírodní srub – s dřevěným obložením a uprostřed zeleně.
Mobilní domy mohou být i nízkoenergetické – s tím se ale pojí razantnější zásahy do stávající konstrukce, kvalitní těsnění a další nezbytné změny.
Jak maximalizovat prostor na minimální ploše? Vsaďte na patrový mobilheim
V zahraničí se s touto variantou setkáváme poměrně často. Platí stejné pravidlo jako u malého bytu – když nejde stavět do šířky, snažte se využít prostor do výšky. Přestavbu střechy lze spojit s vytvořením patra, které může sloužit coby půdní komůrka, ke spaní, ale také jako běžná obytná místnost. Záleží na vašem záměru a rozsahu rekonstrukce.