Dražba nemovitostí přehledně: Vše, co byste o ní měli vědět
Každá mince má dvě strany. Platí to také o dražbě nemovitostí, o které má spousta lidí pochybnosti i dnes, byť je již od nepaměti nedílnou součástí realitního trhu. Majitelé dražených položek jistě zažívají krušné časy, nicméně zájemci o pořízení bytu, domu, pozemku či jiné nemovitosti mohou výrazně ušetřit. Obavy rozhodně nejsou na místě – oproti ostatním způsobům prodeje je dražba mnohem transparentnější a bezpečnější.
Nevýhodou dražby nemovitostí je omezená nabídka. Dražených položek je omezené množství – pokud vás však některá z nich zaujme, můžete ji získat za mnohem levněji než v případě běžné koupě. Začíná se dražit na dvou třetinách tržní ceny – konečnou částku určí účastník, který za draženou položku nabídne nejvíce.
Nespornou výhodou exekuční dražby nemovitostí je objektivní stanovení ceny na základě znaleckého posudku. Dále pak veškeré důležité informace, které mnohdy u jiných forem prodeje dostupné nejsou.
Jak exekuční dražba nemovitostí probíhá?
Dražby nemovitostí v exekucí probíhají dvojím způsobem. Účastníci mohou být přítomni fyzicky v dražební místnosti příslušného exekutorského úřadu, nebo dražit online (elektronická aukce). Podrobnosti včetně informace o průběhu konkrétní dražby musí v dostatečném předstihu vyhlásit exekutor v dražební vyhlášce.
Kdo se může dražby zúčastnit?
Zájemce o účast v dražbě musí splnit následující podmínky: věk 18 let a způsobilost k právním úkonům. Dražit může také zástupce – osoba, které svěříte plnou moc. Tímto způsobem lze nemovitosti nakupovat anonymně.
Další podmínkou účasti je složení dražební jistoty. Jedná se o částku, která se odečte od konečné ceny. Účastníkům, kteří v dražbě neuspějí, jsou peníze vráceny.
Další informace a nemovitosti v dražbě najdete na portálu drazba-nemovitosti.com (provozuje Mgr. Pavla Fučíková – ostravský soudní exekutor).