Odvlhčovač vás zbaví plísně, ale musíte ho umět používat
Plíseň není společník, se kterým byste doma chtěli trávit čas, ale mnohdy není snadné se jí zbavit. V určitých případech se jako nejlepší řešení jeví použití odvlhčovače. Pokud se vám jeho pořízení vyplatí, měli byste se seznámit se základními pravidly správného používání. Jedině tak dosáhnete maximálního efektu. Tipy nám poskytl specialista na prodej odvlčovače a mycí stroje svarecky-obchod.cz.
Odvlhčujte v uzavřené místnosti
Odvlhčovače nejlépe fungují v uzavřeném prostoru. Proto byste měli před spuštěním přístroje zavřít dveře i okna, jinak bude do místnosti proudit čerstvý vzduch společně s vlhkostí.
Předpokladem efektivního vysoušení je dostatečně výkonný přístroj, který si poradí s objemem vzduchu všech místností. Vyberte si ten, jehož vzduchový průtok je cca dvakrát tak velký jako objem místnosti.
Přístroj postavte na rovný povrch
Z hlediska efektivity vysoušení je rozhodující také umístění odvlhčovače. Ideální je rovný povrch a vzdálenost cca 20 – 50 cm od bariér (stěny, nábytek…). V případě některých přístrojů je doporučená min. vzdálenost ještě větší. Výrobci ji obvykle uvádí v manuálu.
Zdaleka nejefektivněji fungují odvlhčovače umístěné doprostřed místnosti, což platí především modelech s v čistě vertikálním vyfukováním vzduchu.
Další důležité zásady
Odvlhčovač nepokládejte na bok ani ho nenaklánějte, jinak dojde ke snížení výkonnosti a v horším případě k poškození kompresoru.
Zároveň dbejte na to, aby odvlhčovač nepřišel do kontaktu s vodou (tzn. umístěte ho na suchý povrch) – jedná se o elektrický spotřebič a platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní přístroje dané kategorie.
Bonusový tip na závěr
Moderní odvlhčovače podávají nejvyšší výkon ve vyhřátých místnostech. Před procesem vysoušení proto zvedněte teplotu na – ideálně tak, aby se blížila 30 °C. Při nízkých teplotách kolem 10 °C je výkon přístrojů podstatně nižší. V místnosti o teplotě 20 °C je výkon cca poloviční až třetinový.