Ztracené bednění pro stavbu nosných i nenosných částí domů

Ztracené bednění je nejpoužívanějším způsobem tvorby základových pásů celé řady typů staveb, podezdívek, plotových pilířů apod. Můžete díky němu ušetřit čas i peníze, a pokud plánujete v blízké budoucnosti stavět, rozhodně se vyplatí dozvědět se o využití ztraceného bednění více. V čem tato technika spočívá? Jaké jsou její výhody a u koho se bude jednat o jasnou volbu?

Bednění ztracené neboli zabudované

Základem metody je vylévání betonových forem nově připraveným betonem. Tímto způsobem vznikají nosné zdi, stejně jako jímky, pilíře, sklepy nebo opěrné zdi. Při tomto postupu, kdy není třeba bednění odstraňovat, šetří stavitelé úsilí i čas. Vznikají ale také finanční úspory, neboť se jedná o cenově nenáročný systém stavby a výrazně se snižuje spotřeba malty a betonových směsí. V neposlední řadě použití ztraceného bednění stavbu zjednodušuje, protože všechny jeho prvky mají tzv. zámek, díky kterému do sebe přesně zapadají.

Jak se ztraceným bedněním pracovat?

Při tvorbě ztraceného bednění se tvárnice pokládají na předem připravený základový pás s vrstvou ztvrdlého betonu. Rohy a zakončení se potom realizují tzv. dělitelnými tvárnicemi. Následně se na sebe tvárnice ukládají na sucho, je však možné je vylívat betonem nebo armovat vodorovnou i svislou výztuží. Stejně tak je možné pomocí tvárnic vytvářet dutiny a stavbu tak odlehčovat.

Metoda ztraceného bednění je v dnešní době jasnou první volbou pro stavbu základů a dalších typů staveb. Čekají-li stavební práce i vás, stane se pravděpodobně i vaší primární volbou. Vše potřebné můžete sehnat v nejširší síti obchodů se stavebninami v České republice – v některé z mnoha prodejen PRO-DOMA. Kromě široké nabídky stavebního sortimentu můžete využít i odborného poradenství od kvalifikovaného personálu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.