Proč si pořídit terasu a jak na to?

Říká se, že pokud člověk nad něčím delší dobu přemýšlí, měl by to udělat. O realizaci terasy to platí jakbysmet. Získáte díky ní další obytný prostor, kde budete moct trávit volno na čerstvém vzduchu. Představte si, jak se z ní kocháte výhledem na upravenou zahradu, rozjímáte nad hrnkem voňavé kávy, grilujete s přáteli nebo jen tak relaxujete po náročném dni v práci. Mít terasu je zkrátka k nezaplacení a postavit ji není tak těžké, jak se na první pohled jeví.

Jaký zvolit materiál?

Prvním krokem při stavbě terasy je výběr vhodného materiálu. Možností je víc než dost a je jen na vás, které dřevině dáte nakonec šanci. Obecně jsou lepší volbou exotické druhy dřeva, protože jim nevadí vlhkost a mají trvanlivější charakter. K nejoblíbenějším patří například Bangkirai, Massaranduba, Bukit, Merbau, Garapa, Ipe a Teak. Velmi dobré vlastnosti mají také sibiřský modřín, západní červený cedr a borovice.

Přirozeně se neobejdete bez správného nářadí pro práci se dřevem. Kromě pily (kotoučové a obyčejné) budete potřebovat brusku, vrtačku, aku šroubovák, svinovací metr, lopatu, rýč, vodováhu, pryžovou palici, kladivo, zednickou šňůru a kolečka.

Stavba terasy krok po kroku

První fáze se nese v duchu přípravy podkladu. Vykopejte cca 50 cm hlubokou jámu o šířce terasy. Po jejím obvodu usaďte obrubníky a po jejich zatvrdnutí jámu vysypte štěrkem (naspod hrubou frakci a na ni vrstvu jemného štěrku). Význam štěrkové vrstvy nepodceňujte – zajistí odvod vody a terasová prkna nebudou odspodu vlhnout. Zalijete-li jámu betonem, nezapomeňte jej vyspárovat a vytvořit drenáž.

Jakmile štěrk dostatečně udusáte, můžete položit podkladové hranoly (jejich kvalitu rozhodně nepodceňujte!) a k nim pomocí vrutů připevníte terasová prkna. Mezera mezi jednotlivými hranoly by neměla být větší než 15 – 20 násobek tloušťky prkna.

Terasová prkna pokládejte kolmo a každé přimontujte pomocí dvou vrutů ke všem podkladovým hranolům. Mezi prkny nezapomeňte udělat cca 5 – 10 mm velkou mezeru. K vymezení použijte např. gumové distanční podložky, které nakonec odstraníte.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.