Vyvarujte se častým chybám při plánování kuchyně

Velmi náročný, pro mnohé však nutný úkol v životě představuje stavba domu, se kterou samozřejmě souvisí také zařizování kuchyně. Její kompletně nová výbava a následná instalace rozhodně není levnou záležitostí, a tak je velmi důležité, aby byla nejen krásná, ale také 100% funkční a vaření v ní byla radost. Pojďte s námi nahlédnout na malý návod, který bude nápomocný pro vyvarování se nejčastějších chyb, které při plánování často vznikají. Výsledkem bude kuchyně, která bude splňovat vaše potřeby ve všech ohledech.

Vše musí mít své místo

Má-li se vám v kuchyni dobře vařit, je nutné, abyste měli dostatek místa na všechny základní činnosti, které jsou zde prováděny. Návrh zpracujte tak, abyste měli část určenou k vaření, mytí a také chlazení. Jestliže stavíte úplně nové bydlení, bude plánování snazší, avšak v případě, že vaše bydlení prochází rozsáhlou rekonstrukcí, přičemž přípojky vody, odpadu, případně plynu nemáte v úmyslu přemísťovat, může být takový plán o něco náročnější. Naštěstí však existují profesionálové, kteří se na plánování kuchyně budou s radostí podílet s vámi a ve všem vám poradí.

Kromě rozmístění jednotlivých pracovních ploch a spotřebičů nezapomeňte zohlednit také výšku osob, které se v kuchyni budou nejčastěji pohybovat. Tomu přizpůsobte výšku kuchyňské linky a také vrchních poliček. Nejčastěji má linka výšku mezi 85 a 95 centimetry, horní skříňky jsou pak cca 55 cm nad linkou. Pokud se vám výška linky nezdá jako důležitým aspektem při zařizování kuchyně, zkuste si představit, jak se snažíte rozkrojit tvrdou dýni ve výšce, kam stěží dosáhnete.

Úložné prostory

Nejen spotřebiče a jednotlivé části kuchyňských skříněk, ale také veškeré kuchyňské náčiní musí mít své místo, kde budou ukládány. Při plánování úložných prostor přemýšlejte tak, aby bylo možné nejpoužívanější náčiní, jako jsou příbory, talíře nebo hrnce, ukládat na dosah ruky. Nezapomeňte však ani na kuchyňské spotřebiče, které jsou příliš vysoké na to, aby se vešly do šuplíku pod kuchyňskou linkou a proto bude nutné, aby pro ně bylo místo ve vyšších policích.

U šuplíkových systémů rozhodně využijte zavírání s tichým dojezdem, které předchází neustálému bouchání při zavírání. Dbejte na 100% využití místa v kuchyni a náhodě neponechejte ani rohové skříňky, jejichž prostory bude možné pohodlně využívat s promyšlenými výsuvnými systémy. I s tím vám však při plánování kuchyně v každém dobrém studiu poradí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.