Vinylová, nebo laminátová podlaha? Která z nich je lepší?

Vybrat podlahovou krytinu není snadné. Anebo ano? Záleží na úhlu pohledu. Materiálů je víc než dost a každý se chlubí specifickými (ne)výhodami. My jsme se zaměřili na laminát a vinyl, které patří k nejrozšířenějším. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a na co si dát pozor?

Základní charakteristika

Vinyl není nic jiného než polyvinylchlorid neboli PVC. Oproti klasickému linoleu se však vinylová podlaha skládá z dílů. Ty lze nalepit i položit (tzn. použít jako plovoucí podlahu).

Laminátovou podlahu tvoří několik vrstev. Základ tvoří nosná HDF deska, na které je papír s dekorem. Nášlapnou vrstvu tvoří laminát, případně ještě další vrstva (např. protitahová). Pokládka laminátové podlahy probíhá pouze plovoucím způsobem – lepí se jen výjimečně na schody.

Zatímco v minulosti byla laminátová podlaha velmi oblíbenou levnější náhražkou dřeva, v současnosti je o něco oblíbenější vinyl. Obě podlahy lze označit jako nadprůměrně odolné, obě jsou dostupné v různých cenových relacích. S nepořízenou neodejdete ani v případě omezeného rozpočtu, naopak si přijdete na své i s požadavkem na luxusní krytinu cenově srovnatelnou se dřevem.

Která podlaha je odolnější?

Vezmeme-li v potaz porovnání odolností vůči mechanickému poškození a oděru, obecně je odolnější tvrdší laminát, vinyl ovšem kontruje nižším kročejovým hlukem. V praxi navíc záleží na vlastnostech a dílenském zpracování konkrétní podlahy.

Pokud vaše volba padne na laminátovou podlahu, můžete hlučnost redukovat pomocí protihlukové podložky. Pak ale počítejte s navýšením celkových výdajů a skutečnosti, že ani poté se laminát nebude rovnat vinylu.

Mám podlahové vytápění – který materiál je lepší tentokrát?

Pořizujete-li si novou podlahu do místnosti s podlahovým vytápěním, pravděpodobně budete spokojení s laminátem i vinylem. O něco lepší volbou je zřejmě vinyl, a to především v podobě lepené podlahy, v porovnání s laminátem má lepší hodnotu tepelného odporu a při chůzi na boso více hřeje.

Jaký dekor zvolit?

Volba dekoru je samozřejmě otázkou osobního vkusu. Jistě vás ale zajímá, zda narazíte na větší nabídku u laminátové, nebo vinylové podlahy. V této kategorii je výsledek nerozhodný – oba materiály se vyrábí v mnoha různých provedeních, vybrat si lze z široké nabídky imitace dřeva, přírodního kamene, betonu, korku i kůže.

Kterou podlahu do vlhkého prostředí?

Vybíráte podlahovou krytinu do koupelny či jiného náročného prostředí s nadprůměrnou vlhkostí vzduchu? Pokud jde o standardní provedení, vítězí vinyl, vůči vlhku je odolnější než laminát se základem z dřevěné desky, na trhu se však objevují i speciální laminátové krytiny s povrchem odolným proti vodě.

Co ještě byste měli vědět o laminátu a vinylu?

Z hlediska údržby jsou na tom oba materiály podobně – úklid se provádí nasucho případně vlhkým  mopem.

U vinylové podlahy si dejte pozor na přemrznutí – při teplotách pod bodem mrazu dochází k narušení původní struktury vinylu.

Pokládka je (v případě dodržení doporučeného postupu) v obou případech stejně snadná, laminát i vinyl lze položit na podklad s mírnými nerovnostmi, vyrovnání zajistí speciální podložka.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.