Jak (a proč) se bránit proti otravným holubům?

Nic proti ptactvu, které má v ekosystému velmi důležitou roli. Ale na druhou se nabízí hned několik pádných důvodů, proč jim doma nechystat slavobránu. A co se holubů týče, prosluli jako přenašeči mnoha nemocí – partifusem, tuberkulózou a toxoplasmózou počínaje, ornitózou a dalšími více či méně vážnými infekčními chorobami konče. Nic příjemného, co říkáte? A když si postaví hnízdo, je více než pravděpodobné, že se v něm objeví různé druhy roztočů. Mimo to jsou hostiteli obávané klíšťové encefalitidy.

Ať už je řeč o holubu domácím nebo jiném z cca třiceti ptáků z čeledi holubovitých, kromě toho, že jsou zdrojem parazitů, plísní a mikrobů, mohou způsobit nepříjemné potíže osobám trpícím alergiemi. A pokud se mrtvého ptáka zmocní pes nebo kočka, mohou se nákazy přenést na ně.

Větší skupinky holubů bývají hlučné a často škodí stavbám tím, že vyzobávají drobné kaménky a vápno ze spár.

A pak je zde holubí trus. Decimuje fasády, ucpává okapy a není na něj pěkný pohled. Ne nadarmo se holubům říká „okřídlené krysy“.

Napadá vás snad jediný logický důvod, proč si holuby udržovat v blízkosti obydlí? Naopak by vás mělo zajímat, jak se jich zbavit. Samozřejmě takovým způsobem, aby se jim nic nestalo. Velmi účinné jsou hroty proti ptactvu, ale k těm se dostaneme níže.

Být holubem, sedli byste si? Hroty účinně fungují i na jiné druhy ptactva. Foto: hroty.cz

Holuby nekrmte

Pokud se k vám holubi slétávají snad ze všech světových stran, pravděpodobně je (byť nevědomky) vábíte potravou. Konzumují semena, luštěniny i odpadky. Přestaňte proto na parapety sypat krmení pro ptáky.

Na hroty si holubi nesedají

Jednou z možností, jak holubům zatnout tipec, je instalace sítí. Jsou velmi účinné a v případě provedení z tenkých vláken takřka nejsou vidět. Přesto nejsou příliš praktické – z balkonu se nelze vyklonit, a navíc působí rušivě.

Holuby můžete zkusit vyplašit pomocí repelentu, ovšem ten jim zabrání spíše v delším pobytu (tzn. ve vybudování hnízda) – nějakou chvíli zápach vydrží. Lepové odpuzovače jsou zase vhodné spíše na sochy a místa, kde není možné namontovat sítě a zmíněné hroty.

Vždy se však můžete stoprocentně spolehnout na hroty proti holubům. Mají ztupené konce, takže se o ně ptáci neporaní – a odradí i menší druhy včetně vlaštovek. Jedná se o poměrně levný a velmi účinný způsob, jak se zbavit holubů jednou pro vždy.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.