Tepelné čerpadlo pro rodinný dům: Cesta k úspornému vytápění

Usilujete o snížení výdajů za energie a zaujalo vás tepelné čerpadlo? Pokud vám technika příliš neříká, vězte, že tepelné čerpadlo nemá daleko k lednici. V podstatě funguje na podobném principu, ale využívá energii získanou z okolního prostředí. Pořízení tohoto zařízení sice není nejlevnější záležitost, ale investice se v řádu několika let vrátí. Navíc lze na tepelná čerpadla získat nemalou dotaci v rámci programu Zelená úsporám, který má pod taktovkou Státní fond životního prostředí ČR.

Topení plynem a elektřinou levné není. Tuhá paliva zase nejsou tak komfortní. Tepelné čerpadlo rodinný dům představuje řešení, které v mnoha ohledech nemá konkurenci. Moderní zařízení jsou velmi úsporná, jednoduchá na obsluhu a prakticky bezúdržbová. Otázkou je, zda se vám investice vrátí v přijatelném časovém horizontu.

Tepelná čerpadla jsou z dlouhodobého hlediska podstatně výhodnější než ostatní způsoby vytápění. Využívá je cca 10 % novostaveb, a to v těchto variantách:

Tepelné čerpadlo funguje na poměrně jednoduchém principu. Akumuluje teplo z okolního prostředí a vrací jej do objektu jako tepelnou ztrátu. K tomu potřebuje elektřinu, nicméně efektivita moderních systémů je velmi vysoká.

Spoustu zájemců odrazuje vyšší pořizovací cena (zde najdete ceník tepelných čerpadel). Návratnost však není závratně dlouhá – pro „běžný“ rodinný dům s tepelnou ztrátou 8 kW za cca 5 let. V případě výraznějšího zdražení elektřiny může být návratnost ještě rychlejší. Rozdíl mezi tepelným čerpadlem a kondenzačním plynovým kotlem není tak vysoký, jak se na první pohled jeví. Alespoň s ohledem na nemalé náklady za přivedení plynu do objekt, realizaci rozvodů a další položky.

Další informace o tepelných čerpadlech najdete na webu společnosti PZP HEATING a.s., která se v oboru pohybuje přes 20 let a zabývá se vývojem, výrobou, prodejem a servisem. Cesta za úsporným vytápěním začíná na www.tepelna-cerpadla-pzp.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.